26 Nisan 2015 Pazar

VINTAGE SCRİKSS 770 DOLMA KALEM

VINTAGE SCRİKSS 770 DOLMA KALEM


Scrikss 770 dolma kalem


Merhaba daha önce eski Scrikss kalemlerinden bahsedeceğimi söylemiştim. İkinci olarak inceleme yapacağm dolmakalem eski Scrikssler arasında günümüzdeki kalemlere en çok benzeyeni. Scrikss 770 üretim tarihini merak ediyorum çünkü kullandığım süre içerisinde ucu hiçbir sorun çıkarmadı. Genelde eski vintage kalemlerde zamanla kalemin damağında tıkanmaya bağlı olarak sorunlar ortaya çıkıyor.
Scrikss 770 modeli piyasada bulunmamasına rağmen bazı sitelerde halen ilanı bulunmakta. Ben eski bir kırtasiyede görür görmez almıştım. İnternet üzerinden de satılıyor olabilir. Evin bir köşesinde unutulmuş modelini tam bilmiyorda olabilirsiniz. Yazımı yazarken diğer sitelere baktım hakkında pek bir yazı yazılmamış, bu kadar kaliteli bir kalem hakkında yazı olmamasına şaşırdım.
Satışı genelde takım halinde yapılıyor hatta deri cüzdan hediye edenler var. Takımı 50 tl civarında tekli 30 tl civarında satılıyor. Ben tek dolmakalem şeklinde kutusuyla 40 tl gibi bir rakama aldım, satan kişi gözümdeki ışığı görmüş olacak ki pek indirimde yaptıramadım.

Scrikss 770 gövdesindeki halka kısmı

Scrikss 770’in teknik özelliklerine gelirsek, ucu iridyum uç ve medium (orta) kalınlığında. Mürekkep akışı ıslak olmamakla birlikte ıslak seviyeye yakın. Gövde paslanmaz çelikten yapılmış bu nedenle biraz ağır ama yazımı etkileyecek ölçüde ağır değil. Ağırlığıyla dengeyi tutturmuşlar fakat metal dolmakalem sevmeyenler için uygun değil. Ergonomi olarak diğer vintage kalemlere göre daha iyi. Tutma kısmındaki hafif çukurluklar kalemi tutmayı kolaylaştırmış, iyi düşünülmüş bir ayrıntı olmuş. Kalemin kapağı çok güzel oturuyor. Kalemin genel görünüşü, kapağın klipsinde bulunan iki plastik nokta ve kalemin bitişinde beliren krom kaplı Scrikss yazan halka ile ayrı bir hava bulmuş. Bu özellikler kalemin kimliğini oluşturuyor ve ona bir şıklık katıyor.

Scrikss 770 uç kısmı


Kalemde bahsedeceğim son özellik ise kartuş ve piston (pompa) seçeneğinin bulunması. Kalemi aldığınızda içerisinden yeşil piston (dönüştürücü) çıkıyor. Yeni dolmakemler artık pompa bulunmuyor, genelde kartuşlu oluyorlar. Bu açıdan da yeni kalemlere göre daha ideal, bulabilirseniz kaçırmayın derim.

Scrikss 770 pompa kısmıİyi Özellikler:

-           Yazım kalitesi çok iyi, bir kez bile atlama yapmadı
-           Kartuş ve dönüştürücü ile birlikte kullanabiliyor
-           Gövde ve kapak materyali dayanıklı ve şık duruyor
-           Klipsindeki iki nokta ve gövdesindeki halka, kaleme özgün bir hava katmış

Kötü Özellikler:

-           Üretimi durduğundan bulunması zor, eski kırtasiyecilerde ve internette bulunabiliyor
-           Metalden yapıldığı için biraz ağır

Değerlendirme:

Kategori: Orta
Kalite: 8/10
Görünüm: 8/10
Yazma: 9/10
Ergonomi: 8/10
Fiyat/performans: 9/10


23 Nisan 2015 Perşembe

TOSHIBA STYLUS PEN DOKUNMATİK KALEM

TOSHIBA STYLUS PEN DOKUNMATİK KALEM

 Toshiba stylus pen (dokunmatik kalem)

Merhaba yine değişik bir kalem incelemesi ile karşınızdayım. Zamane kalemi olarak nitelendirilen stylus kalemler, ülkemizde daha çok dokunmatik kalem olarak biliniyor. Gelişen teknoloji ile çok sık kullanılacağı söyleniyor fakat ben şahsen çok ısınamadım. Kalem, defter ve kitaba dokunmaktan zevk duyan birisiyim. Ders notlarını pdf veya slaytlardan çalışmak bile bana çok uzak geliyor mutlaka çıktılarını alıyordum. Bir de son zamanlarda elektronik kitap okuyucusu diye bir şey çıktı, tabletten farklı olarak sadece kitap okumaya yarıyormuş. Hiç sıcak bakamadım, insan kitabın sayfalarını koklayası geliyor ayrıca tabletteki ışık gözleri yoruyor ve daha çok uyku kaçırıyor diye düşünüyorum.
Neyse içimi döktükten sonra dokunmatik kalemin özelliklerine gelelim. Kalem yaklaşık 11 cm uzunluğunda, sert plastikten yapılmış ve metal klipsi bulunmakta ucunda ise kauçuk dokunma yüzeyi var. Rengi Lamy Copper Orange modeli turuncusunun bir ton açığı.
Bu kalemi 8 adet Toshiba pilin yanında veriyorlardı, bu şekilde sahip oldum. Kullanmak olmak için telefonumda kullandım. Çok kullanışlı gelmediği için kısa sürede bıraktım. Uzun tırnaklara sahip olanlar için kullanışlı olabilir. Diğer bir güzel özelliği ise ekranda parmak izi kalmasını engelliyor.
İnternette bir çok farklı özellikte Stylus kalem (dokunmatik kalem) gördüm bunlardan bazılarına kırtasiyelerde de rastladım. Sizinle bunları paylaşmak istedim.
Kırtasiyelerde gördüğüm dokunmatik kalemler daha çok tükenmez kalemli veya sadece dokunmatik özelliğe sahip kalemler. Fiyat olarak genellikle 20-30 tl arasında gördüm, ek özellikleri olmadığı için pahalı olduklarını düşündüm çünkü hepsi nitelik olarak aynı, sizde benim gibi pil hediyesi olarak bulabilirseniz alabilirsiniz. Pillerde gayet kaliteli çıktılar, uzun süredir kullanıyorum hala tükenmediler.
Lazerli olanları da var, biraz daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

Lazer ve tükenmez kalemli dokunmatik kalem

Lazer ve tükenmez kalemli dokunmatik kalem

Kuş tüylüsünü bile yapmışlar, biraz saçma gözüktü bana. Nostaljik bir hava vermek istemişler ama plastik kullanmışlar, kuş tüyü görünümünde plastik…

Kuş tüyü görünümünde dokunmatik kalem

Kullanışlı olduğunu düşündüğüm en iyi dokunmatik kalem, kalemin arkasında ekran temizleyicisi bulunan içinde normal usb ve micro usb barındıran dokunmatik kalem oldu. Hem işlevsel hem fiyatı 17$ olarak uygun.

USB ve ekran silicisi bulunan stylus kalem( dokunmatik kalem)

Çeşit olarak bir de küçük boyutlu olanları var, kullanışsız gibi gözüküyor ama denemeden bilemeyiz.

Mini dokunmatik kalem

Son olarak nasıl kullanabileceğine dair bir video ile yazımı sonlandırmak istiyorum. İyi seyirler...


22 Nisan 2015 Çarşamba

LECCE PEN ANTİBAKTERİYEL TÜKENMEZ KALEM

LECCE PEN ANTİBAKTERİYEL TÜKENMEZ KALEM
Merhaba, bloğumda değişik kalemler tanıtmayı seviyorum ve yine değişik özellikte bir tükenmez kalem ile karşınızdayım. Lecce pen’in daha önce yolladığı kalemlerden bahsetmiştim. Bu kalemler içinde 3 tanesi antibakteriyel özellikte ve nasıl olduğunu biraz anlatmaya çalışacağım.
Sorumlu bir şirket niteliği gösteren Lecce pen, geri dönüşümlü kalemlerin yanı sıra sağlığımızı da düşünerek antibakteriyel tükenmez kalem üretmeyi başarmış. Antibakteriyel kalemlerin özellikle kamu alanlarında kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Hastaneler, eczaneler, klinikler gibi hijyenin önemli olduğu alanlarda kullanılması düşünülebilir. En son Ankara Adliyesi’nde dilekçe yazmak için bırakılan tükenmez kalemleri kullanmak yerine gidip kırtasiyeden tükenmez kalem aldığımı hatırlıyorum. Günde yüzlerce kişinin kullandığı bir kalemi kullanılmak çok sağlıklı gözükmemişti. İddia bayilerinde de aynı durum söz konusu, çok oynamasam da oynayacağım zaman evde kupon doldurmayı tercih ediyorum.
Biraz araştırma sonucunda bu antibakteriyel tükenmez kalemlerin nasıl yapıldığına dair biraz bilgim oluştu. Öncelikle kullanılan materyala biostatik adı verilmiş. Biostatik malzeme geleneksel plastik ile mikro organizmaları inhibe eden antibakteriyel bir madde ile birleştirilmesi ile oluşturulmuş.
Lecce pen, ‘’Bu madde ne kadar başarılı? Nelere dayanarak bu kalemin antibakteriyel olduğu sonucuna varmalıyız?’’ gibi sorulara yanıt olarak tükenmez kalemleri teste tabi tutmuş. Firma ürünlerini bağımsız bir firma olan ASTM’nin 2149 standartlarına göre test ettirmiş ve %99.99 bakterilerin öldüğü sonucunu ispatlamış. ASTM’yi de (American Society for Testing Materials) kısaca tanıtayım. Bu standartlar Amerika kaynaklı bir standart kuruluşu aynı bizim TSE standartlarımız gibi, ben daha önce ASTM standartlarını staj yaptığım inşaat firmasında karşılaşmıştım.
Son olarak kalemlerin kullanımları hakkında bilgi vereyim. Kalemler değişik gövde renklerinde, mürekebi siyah veya mavi olarak iki seçenekte. Twisty Safe Touch modeli çevirmeli mekanizmaya, Golf Safe Touch modeli ise tepeden basmalı mekanizmaya sahip. Golf safe touch modelinde refill (tükenmez kalem kartuşu) olarak ayrıca Jel seçeneği bulunmakta.

Araştırmalarımda ingilizce kaynaklardan yararlandım, daha fazla bilgi almak isterseniz.

19 Nisan 2015 Pazar

Lamy Al-Star Champagne Gold Pearl Fountain Pen Limited Edition

Lamy Al-Star Champagne Gold Pearl Fountain Pen Limited Edition

Lamy Al-Star Pearl Limited Edition 2013


Merhaba, bu yazıyı daha önce Lamy Al-Star olarak yazmıştım. Şimdi tekrar yazmamın sebebi daha önce Parker Vector kalemde Lamy mürekkepleri kullanabildiğinizi yazmıştım. Fakat uzun süreli kullanımda Parker Vector’de Lamy mürekkep yanlardan akma yapıyor yani parker Vector’de Parker Quink mürekkep kullanmak ya da dönüştürücü (pompa) ile kullanmanın daha uygun olacağını söylemeliyim.
Lamy mürekkebin akma yaptığını görünce onu ait olduğu Lamy kalemde kullanmayı uygun gördüm ve tekrar Lamy Al-star yazısını başka özellikleriyle size aktarmayı uygun gördüm.
Bu kalem Lamy al-starın 2013 model sınırlı üretim kalemi, şampanya renginde. Benim bu kalemi almamın sebebi sınırlı sayıda olmasından çok; rengini asil bulmam ve başka bu renkde kalem olmaması.
Piyasada bulunmadığı için gelişigüzel fiyatlar istenmekte, bu fiyatlardan bazıları çok fazla olabilmekte. Yabancı sitelerde 46$-70$ dolar aralığında fiyatları değişiyor. Shipping fiyatı da düşünülürse Türkiye’ye bir hayli pahalıya geliyor.
Limited edition (sınırlı sayıda) olmasının yazım ve kullanım açısından diğer Lamy’lerden hiçbir farkı yok. Kalemlerin sınırlı üretim olması renginin farklı olması veya kapağının bir kısmının değişik olması ile gerçekleştiriliyor. Sınırlı üretim kalemlerde şampanya rengini şık olduğu için tercih ettim. Lamy’nin diğer sınırlı üretimlerinden 2015 yılı Copper Orange modelinin rengi de çok güzel olmakla birlikte henüz Türkiye’ye gelmedi.

Lamy Al-Star Copper Orange Limited Edition 2015


Renk olarak göze hoş gelen 2006 Sınırlı üretim Aquamarine Royal Blue with Red Clip (royal mavi, kırmızı klips ile birlikte) ise Türkiye’de olmasıyla birlikte, çok uçuk fiyatlara satılmakta.

Lamy Safari Aquamarine Limited Edition 2006

Son olarak bahsetmek istediğim sınırlı üretim  yine 2013 yılına ait Lamy Al-Star Black Limited Edition (mat siyah modeli) ucunun da siyah olmasıyla çok şık duruyor. Bu kalemin Siyah uçlu halini bulabilirsem belki de Parker Premium Seramic Black dolmakalem hayalimden de vazgeçerim.

Lamy Al-Star Black Limited Edition 2013

Parker Premium Seramic Black Fountain Pen


Sizin hayalinizdeki dolmakalem nedir? Yorumlarda yazarsanız sevinirim…

16 Nisan 2015 Perşembe

thINKme CREATIVE DEFTER

thINKme CREATIVE DEFTER
Merhaba, bugün size thINKme markasının Creative modeli defterini tanıtmaya çalışacağım. Uzun zamandır deri kapaklı bir defter tanıtmayı istiyordum. Başlangıç bu defterle oldu, ilk olarak tanıtmayı düşündüğüm defter, sert karton üzerine deri kaplıydı. Bu defter ise soft nappa denilen bir materyal ile kaplı, altında herhangi bir karton bulunmamakta. Bu özelliğinden dolayı esneme payı var ve bu yönüyle çantaya rahatlıkla sığdırılabiliyor. Sert kapaklı defterler genelde problem yaratıyorlar.

William Shakespeare'in sözü


Renk olarak canlı renklere sahip seçenekleri var, ben en sevdiğim renk olan kırmızıyı tercih ettim. Boyut olarak 130*210 mm. olup 256 sayfa çizgisiz, açık krem renkli kağıttan oluşuyor. Kağıt 70 g./m^2 bu nedenle mürekkebi arka sayfaya geçireceğini düşündüm fakat yanılmışım. Mürekkep kanama yapmadı hatta gölgelenme bile çok az oldu, rahatlıkla arka sayfaya da yazılarınızı yazabilirsiniz.


Defterin kapağı, sağ kısımdan uzanan deri kısımda bulunan iki küçük yuvarlak mıknatıs ile kapatılıyor. Bu kısım kapatıldığında güzel bir görüntü oluşturuyor fakat yazım esnasında elime değmesi biraz rahatsız etti. Solaklar için aynı problemin oluşacağını sanmıyorum, defter solaklar düşünülerek oluşturulmuş olabilir. Defterin ilk sayfasında deftere isminizi ve iletişim bilgilerinizi yazabileceğiniz bir kısım bulunuyor.Defter arzu ederseniz karton kılıfı ile birlikte geliyor. Sleeve adını vermişler bu karton kılıfa ve istediğiniz defterin boyutuna göre özel olarak seçiliyor. Defterle ilgili başka seçeneklerde mevcut. Firma dilerseniz defteri özelleştirmeniz hakkında da yardımcı oluyor. Baskı çeşitlerinde de bizi bilgilendiriyor. Baskı çeşitlerine diğer yazımda yer vereceğim, Creative modeli sade olarak daha güzel ve mıknatıslı kapak kısmı ile yeterince kullanışlı.


Değerlendirme:

Kâğıt kalitesi: 4.5/5
Kapak: 4.5/5
Yazılma: 4/5
Dizayn : 4/5  
Arka sayfa yazılma: 4/5

13 Nisan 2015 Pazartesi

LECCE PEN GERİ DÖNÜŞÜMLÜ TÜKENMEZ KALEMLERİ

LECCE PEN GERİ DÖNÜŞÜMLÜ TÜKENMEZ KALEMLERİMerhaba, ülkemizde genel olarak tükenmez kalem kullanılıyor olması ile birlikte bu kalemler yazma özelliğini yitirdiklerinde genelde çöpe atılıyorlar. Ne yazık ki tükenmez kalem kartuşu (refill) alıp kalemleri tekrar değerlendirenlerin sayısı çok az.


Tükenmez kalem yapımında kullanılan plastikler doğada çok uzun süre kaybolmuyor ve çevreye zararları oluyor. Buna çözüm olarak düşünmüş olacak ki Lecce pen geri dönüşümlü ve geri dönüştürülmüş tükenmez kalem imal ediyor. Geri dönüşümlü tükenmez kalemler çevreye katkısının yanı sıra bir takım özellikleri ile de diğer tükenmez kalemlerin önüne geçiyor. Öncelikle geri dönüştürülmüş kalemler çok hafif olmaları nedeniyle eli yormuyor. Aynı zamanda bu kalemlerde ergonomik yapıda es geçilmemiş, tutma yerlerindeki çöküntü kısımlar tutmanızı kolaylaştırıyor.
Geri dönüştürülmüş plastik alışagelmiş bir maddeden uzak. Kullandığım süre içerisinde elimde kadife hissi yarattı ve ellerim normal plastikte olduğu gibi terlemedi. Bu sayede kalem bir müddet sonra diğer plastik kalemlerde olduğu gibi elinizden kaymıyor. Uç kalitesi olarak şunu söyleyebilirim, yazarken kalem yağ gibi kayıyor.

Kalemlerin üzerine istediğiniz bir yazı ya da şekli dilediğiniz şekilde bastırıp kaleminizi kişiye özel yaptırabilme imkanınız oluyor. Bana gelen kalemlerden birinde kalemin nasıl üretildiğine dair yazı yazmayı tercih etmişler.Lecce pen siparişlerinizde size özel baskı çeşitlerini 2 şekilde sunuyor, bunlar tampon ve serigrafi baskı seçenekleri şeklinde.

Serigrafi Baskı

Tampon Baskı

Son olarak bahsetmek istediğim şey bu kalemler bana aşağıda gördüğünüz kalem kabı içinde geldiler. Kabın arka kısmında geri dönüşümün nasıl yapıldığı hakkında bilgi veriliyor.


Genel olarak farklı bir tükenmez kalem incelediğimi düşünüyorum. Farklı özellikte diğer kalemlerle buluşmak dileğiyle…

12 Nisan 2015 Pazar

LECCE PEN KALEMCİLİK

LECCE PEN KALEMCİLİK


Merhaba, daha önceden tükenmez kalemler hakkında da yazacağımı söylemiştim. Tükenmez kalemler ülkemizde yaygın olarak kullanılan kalemler, bu yüzden farklı tükenmez kalemleri de bloğumda sizlerle paylaşacağım.

Değişik nitelikte bir çok tükenmez kalem olduğunu Lecce pen sayesinde öğrenmiş oldum. Lecce pen , bana değişik özellikte tükenmez kalemler ve iki adet defter göndermiş, bunları sırasıyla özelliklerine göre sizlerle paylaşacağım. Yeni yazılarımda görüşmek üzere…

11 Nisan 2015 Cumartesi

TÜKENMEZ KALEM / ROLLERBALL(AKICI) KALEM

TÜKENMEZ KALEM / ROLLERBALL(AKICI) KALEM


Merhaba, samimi bir itirafta bulunursam evde sadece ben dolma kalem kullanıyorum, ailemin diğer üyeleri tükenmez kalem ve rollerball (akıcı kalem) kullanıyor. Rollerball’un Türkçe isim karşılığı maalesef yok bu yüzden özelliğinden dolayı akıcı kalem diye ben isimlendirdim.
Gözlemlediğim kadarıyla ülkemizin genelinde de tükenmez kalem daha yaygın kullanılıyor. Dolmakalem gördüklerinde genelde çok güzel tepkiler alıyorum fakat kullanmalarını tavsiye ettiğimde çok uğraştırıcı, ağır ve sıradan kullanıma uygun olmadığını söylüyorlar.

Geçen babam benden dilekçe yazmak için kalem istedi, ben sevindim en güzel kalemlerimi çıkaracaktım ki dolmakalem olmasın demez mi? Neyse evde bir sürü tükenmez kalemde var. Bir çoğu dolmakalemin yanında almak istemesem bile set olduğu için aldığım kalemler. Üç tane tükenmez kalem götürdüm daha sonrasında hiç birini beğenmediğini söyledi. Bende neden olduğunu sordum. Birinci kalemi gösterişli diye vermiştim Jinhao marka, çok ağır olmasından hemen bıraktı. İkinci kalem Scrikks 84’ün eşi bunu beğenir gibi oldu ama mavi renkle yazmak istemedi. Üçüncü kalem T&T’nin tükenmez kalemiydi o da uzun zamandır kullanılmadığı için atlama yapıyordu yazarken. Yıllardır bekleyen Scrikss 84’ün tükenmez kalemi yazmıştı, T&T atlama yapmıştı.  Son olarak ne ile yazdığını da söyleyeyim, şu promosyon olarak ilaçların verdiği bir plastik bir kalemle yazdı. Neden o kalemi tercih ettiğini sorduğumda hafif, siyah yazdığını ve eline rahat uyduğunu söyledi.

Ablamda genelde ince rollerball (akıcı) kalem kullanıyor, Cross’un turkuaz ince kalemini beğeniyor. Küçük eller için kalemin ince olması daha kullanışlı oluyor, benim ellerimin büyük olması nedeniyle çok ince kalem sevmiyorum ama bazen kalemin ağır olması beni de rahatsız ediyor.

Tükenmez kalem ve rollerball (akıcı) kalemin bakım istememesi ve fiyatlarının dolmakaleme göre daha ucuz olması tercih sebebi büyük ihtimalle. Daha sonrasında refill (tükenmez kalem kartuşu) alarak tekrar kullanılmıyor bile çoğu zaman. Bu özellikleri göz önüne alarak bundan sonra tükenmez kalem ve rollerball (akıcı) kalem tanıtımları da yapacağım. Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle…

9 Nisan 2015 Perşembe

VINTAGE SCRİKSS 84 DOLMA KALEM

VINTAGE SCRİKSS 84 DOLMA KALEMEski Scrikss kalemlerden yazılarımda bahsedeceğim, öncelikle benim en çok kullandığım ve sevdiğim Scrikss 84 modelinden başlamak istedim.
Scrikss kalemlerinde en sevdiğim kalem Scrikss 84 çünkü hiçbir problemle karşılaşmadım. Yazım kalitesiyle yıllara meydan okuyor. Bulabilirseniz hiç düşünmeden alın derim, şu an üretimde olan bir çok kalemden daha üstün özelliklere sahip. Scrikss 84’ün ucu Rutenyum metali üzerine altın kaplama ve uç kalınlığı ince uca çok yakın. Uç kalınlığı hakkında herhangi bir ibare yok ama Scrikss 17’ye medium (orta) uç dersek Scrikss 84 ince ile uç orta uç arasında diyebiliriz. Mürekkep akışı ne çok ıslak ne çok kuru, tam kıvamında mürekkep akışı sağlıyor. Kullandığım zaman içerisinde bir kez bile atlama yapmadı. Kalemin atlama yapması diğer kullandığım vintage kalemlerde sık karşılaştığım bir durum. 


Eski kalemlerin kutuları karışabiliyor ben bu kalemi Scrikss 85 kutusu içinde aldım, satan kırtasiyeci 85 olduğunu iddia etti bir süre, mutlaka kutuların içlerine bakın. Ucunun kendine has şekline bakarsanız hemen Scrikss 84’ü tanıyabilirsiniz.
Scrikss 84’ü açık renkli mürekkeplerle kullanmayı daha çok seviyorum çünkü kalemin şeffaf kısmında hoş bir görüntü sağlıyor. Renk seçeneği olarak sadece yeşil rengi olduğunu biliyorum. Gövde ve kapak akrilikten üretilmiş, mürekkep dolum sistemini ‘’Vidalı gizli piston sistemi’’ diye adlandırılıyor.


Fiyat aralığı maalesef çok değişken belirli bir şey söyleyemeyeceğim, alınırken piyasanın iyi araştırılması gerekiyor. Araştırma yaparken bir sitede 250 TL’den satıldığını görünce şok oldum, Şimdilik 150 TL’den fazla vermeyin diyorum ama daha ucuza bulabileceğinizi bilin.

İyi Özellikler:

-           Yazım kalitesi çok iyi, bir kez bile atlama yapmadı
-           Kapak sistemi vidalı, kapak tam kapanıyor ve daha kaliteli gözüküyor
-           Vidalı gizli piston sistemi büyük kolaylık sağlıyor
-           Açık renkli mürekkeplerde şeffaf kısmı çok güzel bir görüntü sağlıyor


Kötü Özellikler:

-           Üretimi durduğundan bulunması zor, eski kırtasiyecilerde ve internet de bulunabiliyor
-           Kapak kısmındaki altın sarısı yer soyuluyor, aynı şekilde klips kısmı zamanla renk değiştiriyor.

 

Değerlendirme:

Kategori: Orta-Üst
Kalite: 8/10
Görünüm: 9/10
Yazma: 9.5/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat/performans: 9/10

5 Nisan 2015 Pazar

ÖSYM’NİN KURŞUN KALEMİ/ KURŞUN KALEM YAPIMI

ÖSYM’NİN KURŞUN KALEMİ / KURŞUN KALEM YAPIMI


Merhaba,
Bugün sabah ÖSYM’nin YDS sınavına girdim. Bugüne kadar ÖSYM’nin bir çok sınavına girdim. Bu yüzden elimde bir sürü kalem, silgi ve kalem kutusu birikti. Bu sefer ÖSYM sürpriz yapmış her zaman verdiği siyah kalemler yerine bu seferlik beyaz kalem vermeyi uygun görmüş. Bir sürpriz daha yapmışlar şeker koymamışlar kutucuklara, bu durum tepkiye sebep oldu girdiğim sınıfta. Yani doğal olarak 70 tl verdiğimiz bir sınavda o güzel küçük şekerlerden bekliyordum J
Kalemlerin üzerinde çoğunuzun bildiği gibi ÖSYM ve emeğiniz emanetimizdir yazısı bulunmakta. Bu sınavda ayrıca 2015 yazmışlar ve beyaza boyamışlar. Kalemlerin diğer bir özelliği de ucu kutucukları rahat doldurabilmemiz için 2B yumuşaklığında. Ek olarak yazıma, kurşun kalemin nasıl yapıldığına dair bir video ile bitirmek istiyorum. Gelecek sınavlarda herkese başarılar…4 Nisan 2015 Cumartesi

AURORA IPSILON DOLMA KALEM/ DOLMA KALEM NASIL YAPILIR?

AURORA IPSILON DOLMA KALEM/ DOLMA KALEM NASIL YAPILIR?


Merhaba bugün bende bulunmayan Aurora markasının İpsilon modelini anlatmaya çalışacağım. Bu kalemle tanışmam Burcu hanım sayesinde oldu. Kısa süreli kullanmış olsamda kalem yazım performansı ile kendini kısa sürede tanıtıyor. 

Aurora ismi Roma mitolojisinde seher tanrıçasının ismiymiş. Astronomide ise kuzey ışıklarına verilen ad. Markanın amblemi yine İtalyan markası olan Fiat marka otomobilin amblemine benziyor.

Kalem öncelikle dış görünüşü ve rengiyle ön plana çıkıyor. Bu seride üç renk bulunmakta ve üç renk de çok canlı renkler, benim favorim bordo renkli olanı. Tutma yerinin üst kısmındaki altın sarısı yer zamanla soyulabiliyor hatta incelediğim kalemde soyulmaya başlamıştı.İncelediğim dolma kalemin ucu M kalınlığındaydı, yazımı son derecede güzel, hiçbir cızırtı yok, mürekkep çok iyi akıyor. Bu nedenlerden dolayı hızlı ve sorunsuz yazma hazzını size yaşatıyor. Ayrıca bu dolmakalemin ucu ve kapaktaki klips ve yazı kısımları altın kaplama. Kapak kapatılırken bir tık sesi geliyor ve bu kapattığınızdan emin olmanızı sağlıyor. Bu dolma kalem markanın kendi kartuşu ve dönüştürücüsü (pompa) ile kullanılabilmekte. İyi ve kötü özelliklere geçmeden sizlerle markanın bir videosunu paylaşmak istedim. Aslında video kalemin reklamı ya da başka bir şey değil,  genel olarak dolmakalemlerin nasıl üretildiğini gösteren bir video.
İyi Özellikler:


-          Kaliteli ve şık duruyor, çok canlı renklere sahip
-          Kapağı tam oturuyor ve bunu hissedebiliyorsunuz
-          Hem kartuş hem dönüştürücü ile kullanabilmeniz
-          Yazımı çok keyifli ve sorunsuz

Kötü Özellikler:

-          Esnek uç sevenler için uygun bir kalem değil
-          Dolmakalem tutma yerinin üstündeki sarı kısım soyuluyor

Değerlendirme:

Kategori: Orta Seviye
Kalite: 8.5/10
Görünüm: 9/10
Yazma: 9/10
Ergonomi: 8/10
Fiyat/performans: 8/10

Bütün modellerin olduğu resim aurora sitesinden alınmıştır.