30 Ağustos 2016 Salı

J. HERBIN GRIS NUAGE FOUNTAIN INK/ J. HERBİN GRİ BULUT MÜREKKEP

J. HERBIN GRIS NUAGE FOUNTAIN INK/ J. HERBİN GRİ BULUT MÜREKKEP

J. Herbin Gris Nuage


Merhaba size bugün J. Herbin markasının gri renkli olan Gris Nuage (Gri bulut) mürekkebi tanıtmaya çalışacağım. J. Herbin Gris Nuage mürekkebi kullandığınızda yazdıklarınızın kurşun kalemle yazıldığı düşünülebilir, HB yumuşaklığındaki kurşun kalem rengine yakın bir rengi var ama gözü yormamasıyla kurşun kalemlerden ayrı olduğunu düşünüyorum. Mürekkebi bana denemem için veren arkadaşım Çağrı’ya buradan tekrar teşekkür ediyorum.

 J. Herbin mürekkepler dolma kalemlerle kullanıldığı gibi divit kalemlerle de kullanılabiliyor. Bu yazımda 2 farklı divit kalemiyle yazmayı tercih ettim. Divit kalemler günlük yazıma daha uygun, temizlenmesi çok daha rahat. Bu nedenle son zamanlarda divit uçlarını değiştirerek kullanıyorum. J. Herbin mürekkep şişeleri divit kalemler için özel dizayn edilmiş, divit kaleminizi koyabileceğiniz bir çukurluk bulunuyor.

J. Herbin Divitle Yazım

J.Herbin Gris Nuage çok akışkan bir mürekkep bu nedenle dolma kalemde rahatlıkla kullanılabiliyor fakat diğer kaligrafi mürekkeplerini dolma kalemlerde kesinlikle kullanmayın. Kaligrafi mürekkepleri yoğun bir bileşime sahip olduklarından dolma kalem damaklarını belirli bir zaman sonra tıkıyor ve zarar veriyor.

J. Herbin Gri Mürekkep

J. Herbin Gris nuage suya dayanıklılığı ile beni şaşırttı, yazı su altında dağılmıyor, gayet rahat okunabiliyor. Kuruma süresi orta karar bir mürekkep. Kulanıldığı kağıda göre bazen çok fazla dağılabiliyor, kalın uçlu kalemler ile fotokopi kağıdında bir hayli dağıldı.  Divit kalemlerle ve dolma kalemlerle birlikte kullanılmasıyla gayet kullanışlı bir mürekkep. Gri rengini seviyorsanız tercih edebilirsiniz. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

J. Herbin Mürekkep Su dayanıklılığı

Değerlendirme:
Kategori: Günlük kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 4/5
Suya Dayanıklılığı: 4/5
Renk Kalitesi: 4/5
Kuruma Süresi: 2/5
Fiyat/Performans: 4/5

23 Ağustos 2016 Salı

VISCONTI RAGTIME DOLMA KALEM/ VISCONTI RAGTIME FOUNTAIN PEN

VISCONTI RAGTIME DOLMA KALEM/ VISCONTI RAGTIME FOUNTAIN PEN

Visconti Ragtime Dolma Kalem

Merhaba bu yazımda ülkemizde henüz bulunmayan ama ileride geleceğini düşündüğüm bir dolma kalemi, Visconti markasının Ragtime modelini tanıtmaya çalışacağım. Kaleme ablam sayesinde sahip oldum, tekrar buradan teşekkür ederim.

Visconti Ragtime

Visconti Ragtime dolma kalemi daha önce görmemiştim, yakınımda kullananda olmamıştı bu yüzden benim için değişik bir deneyim oldu. Kaleme sahip olduğum için çok mutluyum fakat daha sonradan diğer renkleri de hoşuma gitti, hepsi benim olmalı diye düşünüyorum.

Visconti Ragtime Diğer Renkleri

Aklımda Kalan Diğer Renk

Visconti Ragtime dolma kalemin teknik özelliklerine gelirsek; öne çıkan özelliği son derecede hafif olması. Bunun sebebi gövdesinde kullanılan materyalin selüloit olması. Uzun süreli yazımlar için ideal, eliniz hiç yorulmuyor. Kapağı çevrilerek açılıyor, Visconti’nin Homo Sapiens gibi sınırlı üretimlerinde geçmeli değişik bir sistem var bu kalemde de olsaydı güzel olabilirdi diye düşünüyorum. Tabi markanın segmentlerinde  bazı farklılıklar olması çok doğal.

Visconti Sınırlı Üretimler

Klips kısmı çok zarif ve üzerinde Firenze (Floransa), Italia, Visconti, Ragtime yazıları işlenmiş. Uç boyutu olarak f (ince) boyutu seçtim, uç performansı tatmin edici. Yazarken adeta sayfada kayıyorsunuz, yazı performansı olarak şu an en iyi kalemim diyebilirim.

Visconti Ragtime Ucu

Visconti markası dolma kalemle birlikte kutusuna da çok önem veriyor. Kutusunda sert plastik, kapanan kısmında mıknatıs ve içerisinde deri kullanmış. İçinde sanki kalem değil hazine var gibi. Kutu içerisinden Visconti markasının broşürü ve kartuş kutusu çıkıyor. Kartuş kutusu dışarıdan salatalığın kesilmiş haline benziyor, içini açtığınızda altıpatlar gibi bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Kalemin içerisinden de bir tane kartuş çıkıyor bu kartuş kutu içindekilerden farklı çünkü kalemin içinden çıkan kartuşu siyah, kutudakiler ise yeşil. Kartuşlar avrupa tipi girişe sahip bu yüzden dilediğiniz kartuşla kullanabilirsiniz.

Visconti Yeşil Kartuş Kutusu

Fiyatına gelecek olursak ben Stilograf Corsani mağazasından 95 Euro’ya aldım, Türkiye’ye gelirse fiyatı Visconti Rembrant civarında olur, yani 550 tl civarında.

Visconti Kapak Kısmı


Değerlendirme:
Kalite: 9/10
Görünüm: 9/10
Yazma: 9/10
Ergonomi: 8/10
Fiyat/Performans: 8/10

Hello i will presented brand of  Visconti’s Ragtime fountain pen at this article. I have never seen before this fountain pen so it was different experience for me.  I am very happy because I have a pen, but I liked the later Other colors, I think they should all be mine.

Firstly Visconti’s Ragtime fountain pen is extremely lightweight because of body material. The pen’s body material is celluloid. Ideal for long-term spellings, your hand does not get tired at all. Clip on some very elegant and Firenze (Florence), Italia, Visconti Ragtime post processed. Visconti brand also pays much attention to the pencil box. Hard plastic box, the closing of the magnet and used in leather. Box inside the brochure of the Visconti brand and cartridge box out. The outside looks like cucumbers cut into the cartridge case, you face with a revolver image as you turn to. One cartridge also comes from within the cartridge because of those different items in this cartridge in the pen black box, while those in the green box. Cartridges can use the cartridge you wish so with European-type input. I bought 95 euros from Stilograf Corsani stores.

Rating:
Quality: 9/10
Appearance: 9/10
Writing: 9/10
Ergonomics: 8/10
Price / Performance: 8/10

18 Ağustos 2016 Perşembe

MARVY 1800 DOUBLER FIRÇA KALEM

MARVY 1800 DOUBLER FIRÇA KALEM


Marvy 1800 Doubler Fırça Kalemler

Merhaba bu yazımda son zamanlarda ilgimi çeken fırça kalemlerden bahsedeceğim. Son gezimde 2 farklı türde fırça kalem aldım biri mürekkeple doldurulan diğeri ise keçeli kalemler gibi dolu olanlardan. Marvy 1800 Doubler Fırça kalemi seçmemdeki sebep diğer fırça kalemlere göre daha ucuz ve çift taraflı olması.

Marvy Doubler Brush Pen

Marvy 1800 Doubler Fırça Kalemin bir ucu yumuşak fırça uç diğer taraftaki ucu ise 2 mm. kalınlığında keçeli uç. Fırça uç sulu boya fırçasından daha sert keçeli kaleme göre daha yumuşak bir yazıma sahip. Kalemin bir diğer özelliği keçeli kalemler gibi kokmuyor, hatta hiç kokmuyor. Kalemde su bazlı pigmentli mürekkep kullanılmış, fırça kalemlerde bu özellik kalemin rengini açmak için kullanılıyor.

Marvy Fırça Kalem 108 Rengi

Bu tür kalemler daha çok sanatsal çalışmalarda, karikatür çizimlerinde kullanılıyor. Bende kendi çapımda birkaç çizim yaptım, sonuçları paylaşmayı düşünmüyorum çünkü yeteneğim olmadığına karar verdim. Denemesi bile eğlenceli size de öneririm.


Marvy 1800 Doubler Fırça Kalemlerin toplam 108 rengi bulunmakta ben bunlardan 6 tanesini seçtim. Favori rengim 17 numara oldu. Değişik tonlarda bir sürü rengi bulma imkanınız var. Kalemi Kadıköy’de sanat malzemeleri satan bir dükkandan tanesi 5 TL’ye aldım. İnternet de  daha pahalıya satılıyor. Bir ara internet fiyatları daha uygun olurdu fakat son zamanlarda hangi kaleme baksam internet fiyatları daha yüksek çıkıyor. Karşılaştırma yaparak alırsanız daha faydalı olacağına inanıyorum. Tombow markasınında aynı tip bir kalemi var o da internet de 7 TL. Tombow ABT Brush (fırça) Kalemde alınabilir hatta nasıl kullanabileceğine dair video da mevcut.


17 Ağustos 2016 Çarşamba

PENTEL ORENZ MEKANİK KALEM

PENTEL ORENZ MEKANİK KALEM

Pentel Orenz Mekanik Kalem

Merhaba bu yazımda Pentel’in yeni modeli olan Orenz mekanik kalemi inceleyeceğim. Bu model ülkemize yeni gelmiş bende rengini beğendiğim için aldım. Pentel markası Orenz modellerinde ucun kırılmaması için teknoloji geliştirdiklerini iddia ediyor. Kalemi satın alırken bu özelliğini bilmiyordum. Pentel Orenz özellikle 0.2 ucuyla piyasada tek kalem. Zaten bu özelliğiyle öne çıkan bir seri üretmiş. Ben satın alırken 0.5 ucu kırıyorum 0.7 ucu alayım diye alayım dedim, özelliğini bilseydim 0.2 alırdım.

Pentel Orenz Kutusu 

Pentel Orenz mekanik kalemde benim ilgimi çeken daha çok renkleri oldu. Seride internet sitesinde 8 farklı rengi gözüküyor fakat ülkemizde 4 tanesine rastlayabildim. Hatta uç kalınlığını seçmemde bu renk farklılığı da etkili oldu.

8 Farklı Rengi

Ülkemizde 0.2 uçlular beyaz renkli, 0.7 uçlular mavi, 0.3’ler sarı, 0.5’ler siyah renkli. Aslında her uç kalınlığına göre 8 farklı renk mevcut fakat Türkiye’ye getiren distirübütör marka kimse ilk etapta renge göre getirmeyi tercih etmiş. İleride her renk farklı uç boyutlarında gelmesini bekliyorum.

Pentel Orenz broşür ön sayfa


Kalemin fiyatı 20 TL ile 30 TL arasında değişiyor. İnternet sitelerinde daha pahalıya satılıyor, ben Sirkeci’de küçük bir dükkandan 20 TL’ye satın aldım. Satın almak istiyorsanız bence tüm uçları için bütün renklerinin gelmesini bekleyin, ben şayet açık mavi renklisinin 0.2 uçlu olanını almak isterdim. Gerçi içinden çıkan bröşürde uç kalınlıklarına göre renkleri belirtilmiş, internet sitesinde böyle bir bilgi yok, ileride de diğer renkler gelmeyebilir.

Pentel Orenz broşür arka sayfa


Kalemin kutusundan çıkan broşür içindeki QR kod sizi Pentel markasının Orenz modeli sayfasına yönlendiriyor. Burada ilginç bir tanıtım videosunu yüklemişler, bende sizinle paylaşmak istedim, iyi seyirler.


İSTANBUL GEZİSİ/ İSTANBUL JOURNEY

İSTANBUL GEZİSİ/ İSTANBUL JOURNEY

İstanbul kırtasiye alışverişi

Merhaba, geçtiğimiz hafta İstanbul’a gitmiştim ve birçok kırtasiye dükkanını gezme imkanım oldu. Önümüzdeki yazılarda hepsi ile alakalı yararlı yazılar yazmaya çalışacağım. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle, iyi günler.

Hello, I went to Istanbul late last week and had the opportunity to visit several stationery shop. I try to write useful articles relevant to all in the next posts. I wish hope to see you in the new text, have a nice day.

10 Ağustos 2016 Çarşamba

AKKERMAN 28 HOFKWARTIER GROEN MÜREKKEP

AKKERMAN 28 HOFKWARTIER GROEN MÜREKKEP

Akkerman 28 Hofkwartier Groen

Merhaba bu yazımda Hollanda markası olan Akkerman markasının yeşil mürekkebini inceleyeceğim. P.W Akkerman 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bir Hollanda markası. Mürekkeplerini isimlendirirken renklerle birlikte yerleşim isimlerini kullanmış. Merak edip Hofkwartier den haag şehrine baktım fakat çok fazla yeşillik göremedim. İlerde markalaşacak mürekkeplerimiz olursa Abant Yeşili, Amasra Mavisi gibi  isimler kullanabilir.

Akkerman Yeşil Mürekkep

Akkerman mürekkeplerinin öncelikle öne çıkan özelliği kullanışlı şişelerinin bulunması. Şişeler 2 kısımdan oluşuyor bu iki kısım arasında bir top ayırıyor. Bu özellik şişenin dibinde kalan mürekkebin kaleme daha rahat çekilebilmesi için tasarlanmış. Şişeyi ters çevirip geri düzelttiğinizde alt kısımda kalan mürekkep boyun şeklinde olan kısma geçiyor.
Akkerman Mürekkep Şişesi

Mürekkebi Scrikss 85 Dolma kalemimle kullandım. Çok akıcı bir mürekkep hiç sorun yaşatmadı. Renk olarak çok canlı bir renk, canınız sıkıldığında çizim yapmak için ideal. Mürekkebin tek sorunu suya karşı hiç dayanıklı olmaması, denediğim mürekkepler içerisinde suya en dayanıksız olan mürekkep diyebilirim.

Suya Dayanıklılığı

Akkerman mürekkepler ülkemizde satışta yok fakat bu almanıza engel değil. Firma shipping ücretini hesaplayarak size nasıl gönderim yapabileceğini açıklamış. Aslında mürekkeplerin satış fiyatı 13 euro civarında. 1 ile 5 şişe mürekkep aralığında Avrupa Dışı gönderim ücreti 20 Euro. Yani 1 şişe mürekkep aldığınızda şişe başı masrafınız 33 euro, 5 şişe alırsanız 1 şişe 17 Euro’ya geliyor. Sipariş etmek isterseniz tıklayınız. Bana sorarsanız Hollanda’ya giderseniz 1 şişe almanız mantıklı olacaktır, 5 şişe yıllar boyunca bitmez, en azından ben bitiremem. Şişelerin büyüsüne kapılıp kendinizi kaptırmayın derim. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.

Değerlendirme:
Kategori: Günlük kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 4/5
Suya Dayanıklılığı: 1/5
Renk Kalitesi: 4/5
Kuruma Süresi: 3/5
Fiyat/Performans: 4/5

9 Ağustos 2016 Salı

CONTAINER KREM RENKLİ SPİRALLİ KRAFT ESKİZ DEFTERİ

CONTEINER KREM RENKLİ SPİRALLİ KRAFT ESKİZ DEFTERİ

Container Krem Renkli Defter

Merhaba bu yazımda size sıkça kullandığım Container markasının krem renkli eskiz defterini tanıtmaya çalışacağım. Container markasını, diğer yazılarımdan hatırlayacağınız Defterr markası getirmiş ve fiyatları çok uygun. İlerde bu defterlerin fiyatının artacağını düşünüyorum çünkü aynı taktiği daha önce Keskin color markası yaptı. Victorial’s Journals markasını çok uygun fiyata sattı. Victorial’s Journals yazısı için tıklayınız. Venzi koleksiyonu 4-5 TL arasında değişiyordu, şu an gördüğüm aynı boyuttaki defterleri 20-25 TL gibi uçuk fiyatlardan satmaya başladı. Şu an Container Kraft defterinin fiyatı 7.5 TL fakat dediğim gibi 6 ay sonra 20 TL ve üzerine çıkabilir.


Krem Renkli Sayfaya Yazım


Container Kraft defterin dolma kalemle ilişkisine gelirsek genel olarak iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Aslında kalem değil daha çok mürekkep bazında ele almak lazım. Krem renkli sayfalarda özellikle simli mürekkepler kendini çok güzel belli ediyor. Simli mürekkep kullanıyorsanız bu defterle denemenizi tavsiye ederim.

Krem Renkli Sayfada Diamine Shimmering Seas Mürekkep

Kraft defterlerin genel özelliği olarak söyleyebileceğimiz arka sayfaya mürekkep geçirmemesi dolma kalemle kullanımı kullanışlı kılıyor. Yalnız bazı mürekkeplerde çok fazla dalgalanma yapıyor, tam içine çekmiyor mürekkebi bu durumda yazının bir kısmının koyu bir kısmının açık renkli olmasına sebep oluyor. Akkerman markasının yeşil mürekkebinde böyle bir sorun yaşamamışken aynı markanın mavi renginde sorun yaşadım.

Değerlendirme
Kağıt kalitesi: 5/5
Kapak : 4/5
Yazılma :  4/5
Dizayn : 5/5
Arka sayfa yazılma: 5/5
Fiyat Performans: 5/5

8 Ağustos 2016 Pazartesi

LAMY CP1 EXTRA FINE BLACK DOLMA KALEM

LAMY CP1 EXTRA FINE BLACK  DOLMA KALEM


Lamy Cp1 Dolma Kalem


Merhaba bu yazımda Lamy markasının daha zarif modeli olduğunu düşündüğüm Lamy Cp1 modelinin Siyah extra fine uçlu dolma kalemini inceleyeceğim.

Ekstra ince uç

Lamy markasının Safari ve Al-star modellerinin dışındaki Logo, Accent ve Cp1 modellerinin daha klasik olduğunu düşünüyorum. Hoş bir kutuya sahip, bu açılardan bakıldığında güzel bir hediye seçimi olabilir.

Öncelikle kalemin öne çıkan özelliği ince ve hafif olması. Siyah renkli gövdesiyle birlikte seçebileceğiniz siyah uç güzel bir bütünlük katıyor. Kapak mekanizması tık sesiyle kapanıyor mürekkep vakumlaması olmasın diye klipsin altında delik bulunmakta. Klipsin arka kısmında Germany yan kısmında ise Lamy yazısı mevcut.

Bu kalemin tasarımı Gerd Müller imzası taşıyor ve renk seçimleriyle de ağırlığını ortaya koyuyor. Bu modelde gümüş ve siyah olmak üzere 2 rengi mevcut. Ekstra fine uç seçeneği küçük boyutta ince yazmanıza imkan sağlıyor. Kutu içerisinde mürekkep pompası da bulunuyor ayrıca Lamy mürekkepler ile kullanabilirsiniz.

Lamy Cp1 Dolma Kalem İnce Yazım


Kalemin fiyatı  Türkiye’de 195-230 TL arasında değişiyor. Yurt dışında ise fiyatı 56$ civarında, yurt dışıyla Türkiye’deki fiyat arasında çok büyük fark yok bu açıdan da güzel.

Değerlendirme:
Kalite: 8/10
Görünüm: 9/10
Yazma: 9/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat/Performans: 8/10

4 Ağustos 2016 Perşembe

J. HERBIN ANNIVERSARY INK 1670 ROUGE HEMATITE MÜREKKEP

J. HERBIN ANNIVERSARY INK 1670 ROUGE HEMATITE MÜREKKEPJ. Herbin Rouge Hematite


Merhaba bu yazımda uzun zamandır aradığım bulduğumda hemen aldığım mürekkep olan J. Herbin markasının özel serisi olan 1670 serisi mürekkebi Rouge Hematite mürekkebi tanıtacağım.

Rhodia Üzerinde


Bu seriye geçen zaman içinde birkaç tane daha renk katıldı ve tahminimce katılmaya devam edecek. Seride şu an 5 ayrı mürekkep bulunuyor. Bunlar: Rouge Hematite (kırmızı/altın), Bleu Ocean (mavi/altın), Stormy Grey (gri/altın), Emerald of Chivor (Cyan(gökmavi)/altın), and Caroube de Chypre (kahverengi/altın). Mavi olan Bleu Oceanı deneme imkanım olmuştu, kısmet olursa en yeni rengi olan Caraube de Chrpre (kahverengi/altın) almayı düşünüyorum. Serinin diğer renklerine bakmak isterseniz tıklayınız.Krem renkli sayfada renk geçişi daha belirginBu serideki mürekkepleri seviyorum, çünkü mürekkep ışığın geliş açısına göre renk değiştiriyorlar. J. Herbin Rouge Hematite mürekkepte Cem Yılmaz’ın doritos reklamında dediği gibi ‘’Janjanlı’’, ‘’Kımıl kımıl’’ bir renge sahip.


J. Herbin Rouge Hematite çok güzel bir şişeye sahip fakat bu şişenin bir dezavantajı var, şişenin ağzı çok dar bu nedenle tombul bir dolma kaleminiz varsa mürekkep dolduramıyorsunuz. Aslında Şişenin ağzının dar olmasının sebebi var, mürekkebin sadece dolma kalem için değil aynı zamanda divit kalemlerle de kullanılıyor olması.

Şişenin dar ağızı

Mürekkebin şişesinin tabanında birikmiş simleri görebiliyorsunuz, kaleme mürekkebi çekmeden önce bu dipteki simleri çalkalayarak dağıtmanız gerekiyor. Kalem seçiminde ise damağının kolay çıkarılması, kolay temizlenebiliyor olmasını göz önünde bulundurabilirsiniz. Kesik uçlu dolma kalemlerde altın parçacıkları daha net görebileceğiniz bir yazım elde edebilirsiniz.

Alt tabadaki simler

Mürekkep içerisinden broşür çıkıyor. Broşürde J. Herbin markasının Paris Notre Dame kulelerinin yakınında 1670 yılında kurulduğunu yazıyor. Daha sonra mürekkebin Napolyon Bonaparte tarafından kullanıldığını, Londra sergisi gibi büyük sergilerde yer aldığını, bugünde 340. Yıllarını kutlayan büyük bir marka olduklarından bahsediyor. Şişenin üzerinde kullandıkları balmumunu ve 1670 mührünü kraliyet ailelerine ihtafen yaptıklarını yazmışlar.

Daha önceden tanıtımını yaptığım Diamine magical Forest mürekkep gibi simli bir mürekkep. Fakat suya dayanıklılığı ve akıcılıkları farklı. J. Herbin Rouge hematit suya oldukça dayanıklı bir mürekkep, su altında pembe bir renge dönüşüyor ama yazılar silinmiyor. Oldukça akışkan bir mürekkep bununla birlikte kuruma süresi biraz geç. Yazarken elinizi bir süre yazıya değmemeniz yararınıza olacaktır.

Suya Dayanıklılığı

Aslında mürekkebin rengi kan kırmızısı ama ben daha çok turunculu ışıltılı görünmesini seviyorum. Bu mürekkebi kullandığımda yazmak için sürekli bahaneler arıyorum. Gel gelelim kötü özelliklerine temizlenmesi çok meşakatli olan bir mürekkep, damak kısmı kolay sökülebilen kalemlerde kullanmanızı öneririm. Uzun süre kullanmayacağınız kalemlerde kesinlikle kullanmanızı önermem.

Kalem üzerinde topaklanma oluşturuyor

Mürekkebi İstanbul Beşiktaş Güven Sanattan 54 tl’ye satın aldım. İnternette’de bazı sitelerde mevcut fakat kargo ile mürekkep nasıl gelir bilmiyorum. Kargo şirketlerine güven olmaz internet üzerinden almanızı çok önermem.

Değerlendirme:
Kategori: Özel kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 4/5
Suya Dayanıklılığı: 4/5
Renk Kalitesi: 5/5
Kuruma Süresi: 2/5
Fiyat/Performans: 4/5
Son olarak J. Herbin markasının bu mürekkep için çektiği videoyu izleyelim. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle. 


J. HERBIN ANNIVERSARY INK 1670 CAROUBE DE CHYRPE

J. HERBIN ANNIVERSARY INK 1670 CAROUBE DE CHYRPE

Merhaba bu yazımda inceleme yapmayacağım sadece beğendiğim bir mürekkep serisinin yeni rengi çıkmış onun videosunu paylaşmak istedim. Serideki en son renk Caroube De Chyrpe (Kahverengi/Altın). Elimde J. Herbin Anniversary ink 1670 serisinin iki rengi var fakat diğer renkleri de aklımı çelmiyor değil. Açıkçası diğer mürekkeplerimi bitirmeden yenilerini almayı da istemiyorum ama garip bir tutku bu. Elimde olan mürekkeplerin tanıtımını yakın zamanda yapacağım. Sizde beğendiğiniz mürekkeplerin adını paylaşırsanız sevinirim. İyi seyirler.


3 Ağustos 2016 Çarşamba

LEEZ KALİGRAFİ SETİ

LEEZ KALİGRAFİ SETİ 


Leez Kaligrafi Seti


Merhaba bu yazımda Leez markasının kaligrafi setini tanıtmaya çalışacağım. Son derecede ucuz olan bu kaligrafi seti uygun uç kalınlığınızı bulmanız için ideal bir set.

Rhodia Defter Üzerinde Deneme


Leez kalem setinden çok bir şey beklemeyin sonuçta 10 tl’lik bir set, malzeme kalitesi çok düşük bir plastik. Hatta öyle ki ufak bir sıkmanız halinde hemen gövdesi çatlıyor, kırılıyor. Bu nedenle dikkatli olmak gerek. Uçları teneke ve çıkarılabiliyor, damak kısmı ayrıca çıkarılmıyor bu sebeple temizlemesi biraz zor. Set içerisinde 5 farklı uç seçeneği, 2 adet mürekkep kartuşu ve eski tip pompa bulunmakta, bu fiyata çok güzel bir set, içinde yok yok.

Krem Renkli Sayfa Üzerinde Deneme

Sette bulunan uç kalınlıkları 0.85-1.1-1.35-1.60-1.85. Yazım için bana en uygunu Scrikss kaligrafi setinde olduğu gibi 1.1, sizin için en uygun uç kalınlığına kendiniz deneyerek karar vermeniz daha doğru olur.

Leez Kaligarfi Setinin İçeriği
Eski kırtasiyelerin tozlu raflarında oluyor genellikle, bir de Ankara’da Kocatepe Beğendik mağazasının üst kısmında var ama ben buradan alışveriş yapmayı sevmiyorum genelde fahiş fiyatlardan satış yapıyorlar. Bloglarda kalemlerin fiyat aralığının verilmesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü piyasada bilinmeyen markaların ederinin çok üstünde satıldığına şahit olabiliyorum.
Bu seti aldığınızda sanki kullan at kalem aldığınızı varsayıyormuş gibi alın keza ömrünün o kadar olacağı kanısındayım. Daha uzun ömürlü kaligrafi seti arıyorsanız Osmiroid kaligrafi seti veya Scrikss kaligrafi seti alınabilir. Leez kaligrafi setinin kapağı Kalemi tam izole etmiyor, bu nedenle uzun süre kullanmadığınızda mürekkep kuruyor.

İyi özellikleri:
-          Çok sayıda uç seçeneğine sahip
-          Çok ucuz bir şekilde size uygun dolma kalem ucu boyutunu belirlemenize yardımcı oluyor

Kötü özellikleri:                                                              
-          Çok dayanıksız bir plastikten üretilmiş, her an kırılabilir
-          Kullanacağınız mürekepler çok akışkan olmalı yoksa yazarken atlama yapabiliyor
-          Uzun süre beklerseniz muhtemelen yazmayacaktır uzun süre aslında kısa bir süre 2-3 gün