28 Kasım 2016 Pazartesi

ROHRER & KLINGER HELIANTHUS MÜREKKEP İNCELEMESİ

ROHRER & KLINGER HELIANTHUS MÜREKKEP İNCELEMESİ

Rohrer & Klinger Helianthus

Merhaba bu yazımda Rohrer & Klinger Markasının Helianthus mürekkebini inceleyeceğim. Helianthus Ayçiçeği demekmiş, rengi tam benzemese de güzel bir mürekkep. Helios Yunanca' da Güneş anlamına geliyor anthos ise çiçek, bize ise Ayçiçeği olarak geçmiş.
Helianthus mürekkep için ne sarı diyebiliyorum ne de turuncu daha çok tütün rengi gibi. Bu markanın şişe tasarımı bana ilaç şişelerini anımsatıyor.  Sanki içerisinde mürekkep değil şurup var gibi geliyor.

Rohrer & Klinger Helianthus Mürekkep

Rohrer & Klinger Markasının şişelerini bir kenara koyarsak mürekkep renklerinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Değişik tonda farklı renkleri mevcut, ilerde diğer renklerini de inceleme fırsatım olur belki. Mürekkebin teknik özelliklerine gelecek olursak mürekkebi ince uçlu Senator dolma kalemimde kullandım. İnce uçla birlikte 1-2 sn. gibi kısa sürede kurudu. Mürekkebin suya dayanıklılığı ise hızlı kurumasının aksine çok kötü. Önemli notlarınızı bu mürekkeple tutmasanız iyi olur, üstüne çay dökseniz rengi de zaten çok müsait kaybolmaya, yazılarınızı bir daha okuyamayabilirsiniz.
Helianthus Su Testi


Son olarak fiyatına gelecek olursak yurt dışı fiyatı 12$ civarında, ülkemizde gitti gidiyor internet adresinde gördüm ama birkaç kırtasiyede de satıldığını biliyorum. 30 TL civarında satılıyor. Kurdaki son hızlı artışın etkisini ve kırtasiyelerden alınan vergilerin arttırılmasının etkilerini ne zaman görürüz bilemiyorum. Bu yüzden verdiğim fiyatlar yanıltıcı olabilir. Daha sonradan baktığımda 5.50 euro'ya bir sitede gördüm ayrıca burada örnek (sample 2ml) halinde de satın alabiliyorsunuz. Sitenin güvenirliğini bilmiyorum ve kargo ücretiyle daha pahalıya gelebilir. Sadece fikir olsun diye buraya linkini koyuyorum. Görmek için tıklayınız.
Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Değerlendirme:
Kategori: Günlük kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 4/5
Suya Dayanıklılığı: 1/5
Renk Kalitesi: 4/5
Kuruma Süresi: 5/5
Fiyat/Performans: 4/5

23 Kasım 2016 Çarşamba

VISCONTI SİYAH MÜREKKEP İNCELEMESİ

VISCONTI SİYAH MÜREKKEP İNCELEMESİ

Visconti Siyah Mürekkep

Merhaba, günlük hayatta, okulda, işte genelde siyah ve mavi mürekkepleri kullanabiliyoruz. Bu nedenle dolma kalemde kullandığımız siyah ve mavi renkteki mürekkeplerin akışkanlık, suya dayanıklılığı gibi özellikleri daha ön plana çıkıyor. Visconti markasının siyah mürekkebini de bu bağlamda incelemeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

Genel olarak güzel bir mürekkep, Visconti Ragtime ile birlikte akış problemi yaşatmadı. Kuruma süresi de oldukça kısa 1-2 sn gibi bir sürede gerçekleşiyor. Markanın kalıcılıkla ilgili bir iddiası yok. Güneş ışınlarına ve suya dayanıklılığı yok. Suya dayanıklılığı yok denecek kadar az, kalıcılık istiyorsanız hiç uygun bir mürekkep değil.

Visconti Su Testi

Visconti markasının mürekkepleri ortalama bir fiyatla satılıyor. İnternette 7 li kartuşu 13 TL şişesi 55 TL civarında satılıyor.

Hala favorim daha önceki yazımda incelediğim Graf Von Faber Carbon Black. İleride Platinum markasının Siyah Karbon mürekkebini incelemeye çalışacağım. Sizin favori siyah mürekkebiniz ne? Yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Değerlendirme:
Kategori: Günlük kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 4/5
Suya Dayanıklılığı: 2/5
Renk Kalitesi: 3/5
Kuruma Süresi: 4/5
Fiyat/Performans: 3/5

19 Kasım 2016 Cumartesi

DOLMA KALEM NASIL KULLANILIR?

DOLMA KALEM NASIL KULLANILIR?

Merhaba bu yazımda son zamanlarda etrafımdaki bazı insanların benden dolma kalemimi istemesi ve kullanamaması üzerine bu yazıyı yazmam gerektiğini hissettim. Normal takip edenlerin iyi bildiği fakat genel olarak yeni başlayanların işine yarayacak aklıma gelen birkaç şeyi paylaşmak istedim. Yorumlarda atladığım konuları yazabilirsiniz, daha sonra yazıyı tekrar güncelleyebiliriz.

   1)      Damak Alt tarafa Gelecek Şekilde Kalemi Tutmalıyız

Dolma Kalem Tutuşu

Mürekkep akan o küçük deliği görmemiz gerekiyor, yan ya da ters tutarsak çoğu dolma kalem yazmıyor. Genelde dolma kalem kullanmayan insanlar bu hatayı yapıyor.

   2)      Elinize Aldığınız Kalemin Kapağının Nasıl Açılacağını Bilmiyorsanız Öncelikle Kapağı Çevirmeyi Deneyin

Çevirmeli ve Çekmeli Kapak Sistemi


Özellikle üniversite hocalarımın ısrarla kalem kapağını çekmesi sonucu uyarmamı bile dinlemeyip ısrarla çekmeye çalışmaları yüzünden nasıl kıvrandığımı az çok düşünebilirsiniz. Zaten dolma kalemden az çok anlayan bir insan hiç bilmese bile açmadan size soruyor. Bunu önlemek için artık kapağı açıp uzatıyorum çoğu zaman ama yine de bilgilendirmekte fayda var.

   3)      Dolma Kalemi Direkt Güneş Işığı Alan Yerlerde Bekletmeyin

Dolma Kalemi Güneş Altında Bırakmayın


     UV ışınları özellikle plastik dolma kalemleri daha kırılgan yapıyor. Güneş ışınları ayrıca            mürekkebin içinde daha kısa sürede kurumasına ve damak tıkanıklığına sebep olabilir.

   4)      Mürekkebi Biten ya da Uzun Süre Kullanılamayacak Dolma Kalemleri Temizleyip Kaldırın.


    Kullanmayacağınız dolma kalemi sonra temizlerim diye düşünmeyin. O sonra temizleme bir süre    sonra unutulabiliyor ve tekrar kullanmak istediğinizde uzun ve uğraştırıcı bir temizleme sürecinde  bulunmak zorunda kalabiliyorsunuz.

   5)      Dolma Kalemi Tekrar Kullanmadan Önce Yine Temizleyin.


Dolma kalemin kullanım öncesi temizlenmesi olası Mürekkep akışkanlığı problemlerini önleyecektir.

    6)      Dolma Kalemi Temizlerken Kolonya ve Aseton gibi Şeylerle Temizlemeyin

Dolma Kalem Temizliği


Mürekkep akışı problemini yaşadığım bir sıra dolma kalemimin pompasıyla oynuyordum ki mürekkep haznesinin kolonya ile mi temizliyorsun diye bir soru aldım. Hayır normal ılık su ile temizliyorum deyince arkadaşım şaşırmıştı. Sanırım evde kolay bulunan şeylerle temizlik yapmayı seviyoruz. Dolma kalemi ılık suyla zorlu mürekkeplerde ise bir çay bardağına 2-3 damla bulaşık deterjanı karıştırarak temizleyebilirsiniz.

   7)      Kaligrafi Mürekkeplerini Dolma Kalemlerle Kullanmayın


Dolma Kalemi Kaligrafi Mürekkebi ile KullanmayınKaligrafi mürekkepleri yapısı gereği çabuk ve kolay bir şekilde kuruyor maalesef dolma kalem damakları kaligrafi mürekkepleri kullanıldığında harap oluyorlar. Resmini çektiğim kaligrafi mürekkebinin üzerinde dolma kalemler için kullanılabilir yazıyor fakat özelliklerine bakıldığında hiç uygun değil. Yanlış bir bilgilendirme yapılmış.

13 Kasım 2016 Pazar

MASİS DİVİT SETİ

MASİS DİVİT SETİ

Masis Divit Seti


Merhaba bu yazımda evde kullanımı daha uygun olan Masis divit setini inceleyeceğim. Evde kullanımı daha rahat dedim fakat okulda, iş yerinde hokka yardımıyla mürekkebi dökmeden kullanabilirsiniz.

Öncelikle Masis divit setinin kalın uçlardan oluştuğunu söylemeliyim, içerisinde 3 farklı kalınlığa sahip uç bulunuyor.  Bunlardan en ince olanı bile dolma kalemle kıyaslarsak kalın (bold) diyebiliriz.
Divit uçlarla yazmak biraz yetenek istiyor diyebiliriz, yazarken sık sık mürekkep takviyesi gerekebiliyor bu da yazıda koyu açık renk dalgalanmalarına yol açıyor. Bir de ilk mürekkebi batırdığımız divit ucunu ayrı bir kağıt üzerine önce değdirerek fazla mürekkebi daha sonra oradan takviye edebilirsiniz.

Masis Divit Seti Yazım

Sette beğenmediğim özellik gövde kısmı, ucuz olması için kalitesiz bir plastik kullanılmış, uç kısmını yerleştirirken sorun yaşatabiliyor. Bu nedenle daha önce yazısını yazdığım Memory Comic Pen setin gövdesi ile de kullandım. 

Günlük yazımda çok uygun olmamasıyla birlikte nostalji yaşamak için uygun olduğunu söyleyebilirim. Bu seti 4 TL’ye Office One Store’dan satın aldım. Kalın uç ile yazmayı sevenlere önerebilirim. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.