29 Aralık 2016 Perşembe

LUOSHİ 909A / KAVİSLİ DOLMA KALEM UCU

LUOSHİ 909A / KAVİSLİ DOLMA KALEM UCU
Luoshi Dolma KalemMerhaba bu yazımda değişik bir dolma kalem ucundan bahsedeceğim. Kavisli dolma kalem ucunu kısa bir süre içinde denedim ve şimdiden en favori kalemlerinden birisi haline geldi, yazım esnasında yazım karakterini inceltip kalınlaştırmayı sevenler için bu uç ideal. Esnek ucu sevenlerin kavisli ucu da seveceğini düşünüyorum.

Kavisli Uç

Bende kavisli uca sahip dolma kalem, Luoshi markasının 909A modeli. Luoshi markası Jinhao, Hero, Baoer, Wing Sung gibi bir Çin markası ve elimde bulunan Hero markasının 3013 modeli ile neredeyse aynı özelliklere sahip. Uç şekli, gövde rengi ve üzerindeki çizimler dışında diğer bütün özellikleri aynı diyebilirim. Kavisli uca sahip dolma kalem alırsanız markaya çok önem vermeyin. Çin menşeli kalemleri kullanmak istemiyorsanız kavisli uca sahip Sailor markasının Naginata Fude Nib olarak geçen modeli de bulunmakta.

Kavisli Uç Yandan Görünüşü

Gel gelelim kavisli uç ne gibi farklılıklar yaratıyor. Öncelikle kalemi tuttuğunuz açıya göre yazım kalınlığı değişiyor ayrıca her dolma kalem ucu damağın tersi istikamette yazmaz. Bu kalemi ters çevirdiğinizde çok ince bir yazım elde ediyorsunuz ve ben bu yazım şeklini de çok sevdim.
Bold uçlu kalem almayı düşünüyordum bu kalemden sonra gerek kalmadığını hissettim. Luoshi 909A kavisli uç dolma kalem mürekkebin akışkanlığını problem etmeyeceğiniz bir kalem. Sailor Grenade mürekkep ile kullandım ve çok akıcı bir şekilde atlama olmadan yazabildim.


Luoshi 909 A dolma kalemin diğer özelliklerine değinecek olursak kalemin klipsi diğer Çin menşeli kalemlere göre daha kullanışlı, o kadar sert yapılmamış, dönüştürücü (pompa) kısmının içerisinde ufak bilye var. Bu bilye mürekkebin uzun zaman sonra karıştırdığınızda homojen karışmasını sağlayarak mürekkepten daha iyi faydalanmanızı sağlıyor. Tutma yeri düz ve kaygan. Uzun saatler yazı yazmanız için uygun değil. Luoshi 909 A dolma kalemin ucu kavisli olmasının yanında 22 KGP altın kaplı ve bu biraz esneklik katıyor satın almadan önce ucunun özelliklerine de detaylı bakarsanız faydalı olabilir.

Hero 3013 ile Luoshi 909A

Luoshi 909A dolma kalemin fiyatı Aliexpress sitesinde 10$ civarında değişiyor, bu uca sahip olmak istiyorsanız diğer markaları da tercih edebilirsiniz onların fiyatları da aynı şekilde. Ucunun özelliği sayesinde çok öne çıkan bir dolma kalem. Uç konusunda kavisli uçları öneriyorum, sizinde kullandıktan sonra görüşlerinizi almak isterim. Son olarak kavisli uç ile ilgili video koyuyorum, iyi seyirler. Gelecek yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.Değerlendirme:
Kategori: Başlangıç
Kalite: 7/10
Görünüm: 9/10
Yazma :  9/10
Ergonomi: 6/10
Fiyat Performans: 10/10


26 Aralık 2016 Pazartesi

DIAMINE SHIMMERING SEAS MÜREKKEP İNCELEMESİ

DIAMINE SHIMMERING SEAS MÜREKKEP İNCELEMESİDiamine Shimmering Seas Mürekkep


Merhaba 2016 yılının son incelemesini Diamine markasının parıltılı mürekkebi Shimmering Seas ile tamamlamaya karar verdim. Aslında başka planlarım vardı fakat maalesef hayatta her zaman planlarımızı gerçekleştiremiyoruz.

2016 senesi benim içinde ülkemiz içinde zor bir seneydi, umarım 2017 senesi Diamine Shimmering Seas mürekkep gibi parıltılı geçer.

Peçete üstünde simler

Simli mürekkeplerden daha önce J. Herbin Rouge Hematite tık. ve Diamine Magical Forest tık. mürekkeplerini inceleme fırsatını bulmuştum. İçlerinden en favori olarak benimsediğim J. Herbin Rouge Hematite fakat Diamine Shimmering Seas renginden dolayı daha rahat kullanabiliyorum. Hatta geçenlerde arkadaşımın nikah şahidi olarak bu mürekkep dolu olan kalemimle imza atmak istedim fakat nikah memurunun verdiği kalem dışında kalem kullanılmıyormuş. Aslında mantıklı bir uygulama çünkü arkadaşıma emin misin uçucu mürekkeple imza atabilirim diye şaka yapıyordum, gerçekten bu durumu suistimal edenler olabilir.

Mürekkebin teknik özelliklerine gelecek olursak diğer kullandığım simli mürekkeplere nazaran daha akıcı bir yapısı var ama temizlenme açısından diğer simli mürekkepler gibi çok uğraştırıcı. Damağı çıkartılıp temizlenebilen dolma kalemlerle kullanmakta fayda var.
Diamine Shimmering Seas mürekkep inanılmaz derecede geç kuruyor bunu tetikleyen faktörlerden birisi de daha çok kesik uçlu ya da kalın uçlu kalemlerle tercih ediliyor olması. Ben 1.5 kesik uçlu dolma kalemimle kullandım ve 15 sn sonra bile elimi değdiğinde dağılıyordu. Bu yüzden dikkatli kullanmak gerekli.

Shimmering Seas mürekkep suya dayanıklılık konusunda beni şaşırttı daha önce incelediğim Diamine Magical Forest suyla birlikte akıp gitmişti, Shimmering Seas mürekkepten aynı performansı beklerken diğer normal mürekkeplerin bazılarına göre, suya daha dayanıklı olduğunu gördüm.

Shimmering Seas Su Testi

Mürekkebin fiyatına gelecek olursak Türkiye’de 60 TL civarında satılıyor fakat 2017’de bu fiyatın ciddi ölçüde artacağını düşünüyorum. Hem doların artışı hem kırtasiye ürünlerine getirilen vergi artışlarının etkisini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Kırtasiye üzerine yerli ve yabancı blogların önemi bu sayede artıyor, daha seçici davranıp daha çok bize hitap eden kalem ve mürekkeplere ulaşabiliyoruz. Bloğumun okunma oranı son dönemde oldukça arttı, destek olan herkese çok teşekkür ederim.

Değerlendirme:
Kategori: Özel kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 3/5
Suya Dayanıklılığı: 4/5
Renk Kalitesi: 5/5
Kuruma Süresi: 1/5
Fiyat/Performans: 3/5

16 Aralık 2016 Cuma

TOUCHTWO BRUSH PEN / SU HAZNELİ FIRÇA KALEM

TOUCHTWO BRUSH PEN / SU HAZNELİ FIRÇA KALEM

Su Hazneli Fırça Kalem

Merhaba bu yazımda değişik bir kalem olan su hazneli fırça kalem olan Touchtwo brush pen’i anlatmaya çalışacağım. Aslında su hazneli fırçalı kalemlerde marka bence çok önemli değil Pentel markasınında çok güzel bir kalemi var ama ben daha uygun fiyatlı olanını tercih ettim.

Touchtwo Brush Pen


Daha önce kendinden mürekkepli olan Marvy fırça kalemlerini anlatmıştım. Bu fırça kalemde ise sulu boya veya suda çözünebilen değişik kuru boyalar kullanılabiliyor. Kalemi ilk gördüğümde itiraf edeyim arkasına mürekkep doldurmak aklıma gelmişti fakat biraz araştırınca nasıl kullanıldığını net gördüm. Arka kısmına su yerine mürekkep koyarsanız muhtemelen ortalık bir hayli kirlenir. Ayrıca arada bulunan sünger kısmın bir daha kullanılabileceğini sanmıyorum.


Kalemin ucunun arkasındaki sünger kısım

Peki su hazneli fırça kalemlerin sırrı ne? Aslında daha çok sanatçıların kullandığı bir kalem ve kesinlikle yetenek istiyor. Tek renk boya ile arkasındaki hazneyi kullanırken sıkarak gölgelendirme ve ışık oyunları yapılarak muhteşem resimler, mangalar çizilebiliyor. Fakat ben bu yeteneğe sahip değilim bu nedenle farklı renklerle çalışıyorum, yine de kalem sayesinde dalgalanmayı hissedebiliyorsunuz.


Fırça Kalem Çalışması

Piyasada Fırça kalemlerin çalışma prensibini kullanarak gölgelendirme ve ton farkı yaratmak için bir markanın keçeli kalemleri mevcut ama bu setlerin gereğinden fazla pahalı olduğunu düşünüyorum. Bu kalemleri almak yerine  su hazneli fırça kalemlerle alıştırma yaparak kendinizi geliştirmeye çalışmak çok daha eğlenceli ve ucuz.

Marka ismi verdim ama dilediğiniz fırça kalemi alabilirsiniz, alırken ucundaki fırçanın sertliğine bakmanız faydalı olacaktır, dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise arka kısmının su sızdırmayan ve uzun süre dayanabilen bir şekilde olmasına dikkat edin. Touchtwo markasının arka hazne kısmı çok sağlam değil gibi ama 8 aydır bir şey olmadı. Pentel fırça kalem bu konuda daha çok güvenli gibi geldi bana. Arada ciddi bir fiyat farkı var Touchtwo fırça kalemi Sirkeci Hakikat Kırtasiye’den 6.95 TL’ye satın almıştım, o sıralar Pentel Fırça kalem 22 TL’ydi. Doların hızlı artışı ve vergilendirme sonrası fiyatları ne olmuştur bilmiyorum. Herhangi bir markayı almanızı tavsiye ederim, güzel bir deneyim olur. Son olarak bu kalemi iyi kullanan birinin videosunu paylaşıyorum. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.


Boyama kitabı boyamak isterseniz gölgelendirme için başka bir video daha koymak istedim, iyi seyirler.

6 Aralık 2016 Salı

ROBOT YAZISI / EL YAZISI KARŞILAŞTIRMA

ROBOT YAZISI / EL YAZISI KARŞILAŞTIRMA

Merhaba son zamanlarda gelişen teknoloji ile bir çok şey yapılmakta, son olarak el yazısı yazan makine geliştirmişler. El yazısı için robot, sevdiğimiz markaların dolma kalem ve jel kalemlerini kullanmış. bunlardan ikisi benimde çok sevdiğim Pilot Metropolitan ve Lamy Safari dolma kalemleri olmuş. Sizinle bu videoyu paylaşmak istedim.
Diğer bir yandan aslında robotun elde ettiği sonucu başka bir şekilde yazıcılarda elde edilebiliyor. Bana hala kaligrafi ustaları ve başka güzel yazabilen insanların yaptıkları daha çekici geliyor. Bu nedenle beğendiğim ikinci bir video daha koyuyorum. Karar sizin, robot yazısı mı? El yazısı mı?4 Aralık 2016 Pazar

BAOER DOLMAKALEM / DOLMA KALEM ROLLER (AKICI) KALEM GÖVDE FARKI

BAOER 801 DOLMA KALEM / DOLMA KALEM ROLLER (AKICI) KALEM GÖVDE FARKI


Baoer 801 Dolma Kalem

Merhaba bu yazımda çin menşeli dolma kalem almama cesaret veren, Aliexpress alışverişinden önce küçük bir kırtasiyeden aldığım Baoer 801 dolma kalemi tanıtmaya çalışacağım.
Baoer 801 dolma kalemi Türkiye’de büyük kırtasiye zincirlerinde vaya internet satışlarında göremezsiniz çünkü çok ucuz bir marka yeterince kar marjı olduğunu sanmıyorum. Bende elimde bulunan bu dolma kalemi 16 TL’ye Ankara Balgat’ta küçük bir kırtasiyeden aldım. Aslında tercihim yeşil gövdeli olmasıydı fakat yeşil gövdeli dolma kalemi kalmamıştı. Yeşil gövdeli roller (akıcı) kalemi bulunmaktaydı. Tuhaf bir durum vardı ilk defa bir Roller (akıcı) kalemin fiyatı dolma kalemden daha fazlaydı 20 TL’ydi. Burada çokça merak edilen bir soruya cevap vereyim roller (akıcı) kalem gövdeleri ile dolma kalem gövdeleri birbirleri için uygun mu? Çoğu kalem için hem uygun hem değil. Şöyle daha iyi açıklayayım roller(akıcı) kalem gövdelerini dolma kalemler için kullanabiliyorsunuz fakat dolma kalem gövdelerini roller(akıcı) kalemler için kullanamıyorsunuz. Bunun sebebi roller (akıcı) kalemin kartuşunun arka tarafta bir dar aralık tarafından tutuluyor oluşu. Bu nedenle yeşil gövdeli roller (akıcı) kalemle gövdesini değiştiremedim. Çünkü roller (akıcı) kalem işlevsiz kalıyordu. Roller(akıcı) kaleme de sırf gövde rengi için fazladan para vermek istemedim.
Baoer dolma kalemi kullandığımda ise çok kaliteli olduğunu görünce diğer modellerini bulmak için internette arattığımda Aliexpress’in cazibesine kapılıp aldım. Arada sırada küçük kırtasiyelere uğruyorsanız oralarda da rastlayabiliyorsunuz. Düşük fiyatlarda karşılaşırsanız kesinlikle kaçırmadan alın derim, pişman olmazsınız. En son Ankara kök çarşısının altındaki küçük kırtasiyelerden birinde rastlamıştım birkaç tane, yolunuz düşerse bakabilirsiniz.

Dönüştürücü Kısmı ve Mürekkep Karıştırıcı Top

Kalem kullanım özelliği olarak biraz ağır, elinizi uzun yazımlarda yoracaktır. İçinde mürekkep pompası (dönüştürücüsü) ile birlikte satılıyor. Dilediğiniz şişe mürekkep veya Avrupa tipi kartuşla kullanabilirsiniz. Tutma yeri sert ve bu yüzden çok ergonomik değil. Kalem kapağı tık sesiyle kapanıyor ve rahat kapatılıp açılabiliyor. Kapak kısmı kalemin arka kısmına takılabiliyor fakat çok tavsiye etmem zaten ağır bir kalem, kapağı arkaya takınca dengesi bozuluyor. Kalemin klips kısmı diğer Çin menşeli kalemler gibi çok sert ve kullanışsız, sadece görüntü için yapılmış. Damak kısmı sökülemiyor bu yüzden Diamine Shimmering Sea gibi janjanlı, simli temizlemesi zor mürekkeplerle kullanılmamalı. Yazarken mürekkep akış problemiyle karşılaşmadım gayet akıcı yazıyor. Fiyat/Performans olarak beğendiğim bir kalem, bu yüzden önerebilirim.

Baoer 810 Uç Kısmı

Kalemin gövdesi daha güzel aslında fakat çektiğim fotoğraftan dolayı tam gözükmüyor. Bir de daha güzel renklere sahip hali de var o yüzden renk geçişini görebileceğiniz bir video da koyuyorum iyi seyirler.Değerlendirme:

Kategori: Başlangıç
Kalite: 7/10
Görünüm: 8/10
Yazma :  8/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat Performans: 10/10