31 Ocak 2017 Salı

3 BOYUTLU YAZAN ( ÜRETEN) KALEM

3 BOYUTLU YAZAN ( ÜRETEN) KALEM

3 Boyutlu Yazan Kalem

Merhaba bu yazımda yenilikçi bir kaleme 3 boyutlu çizim yapmanıza olanak sağlayan kalemleri tanıtmak istedim. Daha önce 3 boyutlu yazıcıların olduğunu görmüştüm hatta bu 3 boyutlu yazıcılarla dolma kalem tasarlandığını, başka değişik kalemler tasarlandığını gördüm. Teknoloji en son ilerleyerek 3 boyutlu yazan (üreten) kalemi geliştirdi.

Dünyada çok farklı şekilde 3 boyutlu kalemler varmış, youtube üzerinden bir sürü video izledim. İzlemesi bile çok keyifli, sizlerle içlerinden beğendiğim birkaç tanesini paylaşmak istedim. Şunu söylemek isterim ki yazmaktan çok tasarım ile ilgilenenlerin ilgileneceği bir kalem. Özellikle Mimar ve Endüstriyel Tasarımcıların işine yarayacak gibi duruyor. Mühendislik okurken yaptığım bir proje modelinde çok işe yarayabileceğini hissettim.

5 Farklı 3 Boyutlu Kalem

3 boyutlu kalemler ülkemize daha geldi mi bilmiyorum ama genel piyasada 140$ civarından başlıyor fiyatları, ülkemize gelirse vergiler vs. 600 TL civarında bir fiyattan satılacağını düşünüyorum ama gerçek farklı olabilir, sonuçta uzman olduğum bir konu değil. Kısa sürede ülkemizde yaygınlaşacağını da düşünmüyorum, zira daha gelişmesi lazım kalemlerin. Belki biz kullanamayacağız fakat çocuklarımız ya da torunlarımız gelecekte sıklıkla kullanabilir. İzlemesi çok keyifli geldi bu yüzden çok video paylaştım umarım sıkılmazsınız.

3 Farklı 3 Boyutlu Kalem

Yazı yazmanın, defterle kalemle uğraşmanın zevki çok farklı. 3 boyutlu kalemlerin yazı yazmaktan çok lego gibi yaratıcı şeylerin ortaya konulmasında rol oynayacağını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?  

Yaratıcı 3 Boyutlu Kalem Çizimleri

Not: ülkemizde varmış internette 230 TL civarından 600 TL'ye kadar gördüm fakat somut olarak hiç görmediğimden bir yorumda bulunamıyorum. Daha önce alıp kullananlar varsa deneyimlerini yorumlarda belirtirlerse sevinirim.

28 Ocak 2017 Cumartesi

GÜZEL YAZI DERSLERİ 2 / ROTUNDA HARFLERİ

GÜZEL YAZI DERSLERİ  2 / ROTUNDA HARFLERİ


Rotunda Harflerle YazımMerhaba bu yazımda Rotunda (Kubbeli) harfleri sizlerle paylaşacağım. Kendi denememi bu sefer Leez kaligrafi kalemi (1.5mm uç) ve J. Herbin Rouge Hematite mürekkeple gerçekleştirdim. Bir önceki yazıma göre bu yazımı daha çok beğendim. Renkler ve zevkler kişiden kişiye değişir umarım sizlere de hitap eden bir yazı fontu olmuştur.


Farklı Filtre Görünüm


ROTUNDA NORMAL HARFLER


ROTUNDA BÜYÜK HARFLER


Yazıda en çok sevdiğim kısmı büyük harfler kısmı oldu, kendi çalışmalarımda sık sık büyük harfleri yapamaya, el yazıma uyarlamaya çalışacağım. Sizler içinde güzel bir örnek olmuştur umarım, iyi çalışmalar. Bir sonraki sizlerle paylaşacağım yazı fontu Gothic olacak, diğer yazıda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

25 Ocak 2017 Çarşamba

GÜZEL YAZI DERSLERİ 1 / YAZI FONTLARI

GÜZEL YAZI DERSLERİ 1 / YAZI FONTLARI

Uncial Yazı Karakteri

Merhaba yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayım. Günlük hayatta yazımın çok güzel olduğunu söyleyemeyeceğim, el yazım güzel fakat normal yazımda problemlerin var. Normal yazının gelişebildiğini diğer bloglar sayesinde öğrendim ve sonunda kendi yazımı da değiştirmem gerektiği kanaatine vardım. Kendimi geliştirirken yararlandığım kaynakları ve yazı stillerini sizlerle paylaşacağım. Paylaştığım yazı karakterlerini bilgisayarınıza indirip çıktısını alarak pratik yapabilirsiniz veya bakarak taklit etmeye çalışabilirsiniz. Bir süre sonra eliniz güzel yazmaya alışıyor.


Farklı Filtre Kullanılarak Uncial Yazı Fontu


İlk çalışmamda aydınger (a4 boyutunda) kağıt kullanarak elimin alışmasını sağladım, sık sık tekrar ettikçe yazınız düzeliyor. Bu çalışmamda Scrikss kaligrafiseti 1.1 ucu kullandım fakat divit ile birlikte 1.5 kesik uçla da çalışabilirsiniz. Hatta evde kamışın ucunu keserek bile kendinize özel kesik uçlu kaleminizi imal edebilirsiniz. İleride ki yazılarımda bu tarz kalem yapımını anlatabilirim. Mürekkep olarak güzel gözükmesi için, Diamine Shimmering Sea mürekkebi kullandım. Bu arada mürekkebi temizlerken bardakta simler çok güzel gözüküyor onunda resmini paylaşmak istedim.


Shimmering Sea Su İçinde

İlk paylaşacağım yazı tipinin adı Uncial ve Artificial yazı karakterleri. Türkçe’ye çevirmek istersek Uncial yuvarlak hatlara sahip harf, Artificial ise yapay keskin hatlara sahip harf olarak çevirebiliriz. Çeviriler bana ait tamamen doğrudur diyemiyorum ama internette Türkçe isimlerini bulamadım.

İlk yazı tipi umarım size göredir , bir sonraki yazı tipi olarak Rotunda ( kubbeli) harflerini paylaşmayı düşünüyorum. Son olarak Barış Özcan’ın yazı fontları ile ilgili bir videosunu sizlerle paylaşmak istedim, iyi seyirler. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.21 Ocak 2017 Cumartesi

MİNİMALİST ÇİZİMLER

MİNİMALİST ÇİZİMLER

Merhaba bu yazımda sizlere farklı bir şey paylaşmak istedim. Kalemlerle yeterince haşır neşir oluyoruz bazıları ise yetenekli ve ortaya çok güzel eserler ortaya koyuyorlar. Christian Watson’da minimalist çizimleri olan bir sanatçı. Çalışmaları küçük ve sevimli. Türkiye’de de böyle sanatçılar olduğunu biliyorum hatta sanatçı olmayıp böyle çok güzel eserler çıkaran arkadaşlarım var. Onlardan da çalışmalarını paylaşmalarını isteyeceğim. Şimdi beğendiğim o çalışmaları sizinle paylaşayım.
Christian Watson instagram hesabı: https://www.instagram.com/1924us/

Türkiye’de ve diğer ülkelerden kalemle çok güzel çalışmalar yapan kişiler varsa yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

14 Ocak 2017 Cumartesi

PRITT RAINBOW MEKANİK KALEM İNCELEMESİ

PRITT RAINBOW MEKANİK KALEM İNCELEMESİ

Pritt Rainbow 1707 0.7 Versatil Kalem

Merhaba bu yazımda Pritt markasının 0.7 uçlu kalemini tanıtmaya çalışacağım. Daha önce Pritt markasının diğer uçlu kalemini tanıtmıştım, yazı için tıklayınız. 

Pritt markasının uçlu kalem konusunda yeterince iyi olduğunu düşünüyorum. Özellikle fiyat performans olarak bence ideal kalemler ortaya koyuyorlar. Rainbow serisi Pritt markasının canlı renkleri seven kişiler için son derecede uygun bir versatil kalem.

Pritt Rainbow versatil kalemin teknik özelliklerine gelirsek, öncelikle metal dış kısma sahip olmasına karşın çok hafif. Bu hafifliği iç mekanizmasının plastik olması ile de sağlıyor. Tutma yeri ne çok yumuşak ne de çok sert bence ideal sertlikte olmuş fakat sabit değil yani yazarken tutma yeri oynuyor. Ders dinlerken kendinizi bu kısımla oynarken bulabilirsiniz, ben şahsen bunun gibi küçük detaylara çok takılıyorum. Kalemde beğenmediğin diğer bir detay uç sokma kısmının içeriye girmemesi, bu da kalem yere düştüğünde bu kısmın yamulmasına davetiye çıkarıyor, kalemlerin yedek malzemesi olmadığından tüm kalem kullanılmaz hale geliyor. Aslında bu durum bütün kalemler için önemli bir durum, firmalar yedek parça konusunda da hizmet vermeliler. Dolma kalemde Lamy markasında bu problemi yaşamıştım o yüzden çok tercih etmiyorum. Pritt Rainbow serisinin Türkiye’de 0.5 ve 0.7 uç kalınlığı seçenekleri mevcut.

Pritt Rainbow Mekanik Kalem İç Aksan

Pritt Rainbow serisi mavi, sarı, lila, yeşil ve pembe renklerinden oluşuyor. Gayet canlı renklere sahip. Fiyat olarak internette 5-7 TL arasında değişiyor, fiyatına göre bence uygun bir kalem, renklerini sevdiyseniz tercih edebilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

4 Ocak 2017 Çarşamba

SCRİKSS SİYAH MÜREKKEP KARTUŞU İNCELEMESİ

SCRİKSS SİYAH MÜREKKEP KARTUŞU İNCELEMESİ

Scrikss Siyah Mürekkep


Merhaba bu yazımda Scrikks markasının siyah mürekkebini incelemeye çalışacağım. Siyah mürekkepler günlük yaşantımızda en çok kullandığımız mürekkep rengi ve dolma kalem için olanları değişken özellikler gösteriyorlar. Siyah mürekkep olarak beğendiğim diğer bir mürekkep ise yerli malı olan Scrikss markasının siyah kartuşu.

Scrikss Siyah mürekkebin akıcılığı normal, renk kalitesi olarak dolgun bir renge sahip. Suya dayanıklılığı ile de beni şaşırttı, oldukça kalıcı bir mürekkep su altında kaldıktan sonra yazılarınız okunabiliyor. Yerli olmasından dolayı fiyatı da uygun, umarım bu kalitede devam ettirirler. Bazen markalar değişiklik yapacağız diye daha kötü sonuçlar elde edebiliyor.

Scrikss Siyah Mürekkep Su Testi

Mürekkep kutusuna üretim tarihi yazılsa iyi olabilir çünkü uzun süre kullanılmayan kutular piyasada bulunuyor ve kullanılmasa bile rafta bozulabiliyor, böylelikle markanın imajına gölge düşüyor. Bazen Scrikss marka kartuşların kalemlerde tıkanıklık yaptığını jöle gibi sertleştiğini duyuyorum ben yaşamadım ama uzun süre rafta kalan mürekkeplerin böyle bir sorun yaratabileceğini düşünüyorum. Fiyat olarak diğer siyah mürekkeplere göre uygun ve kullanışlı. Bazen eski boş kartuşlara mürekkep şişesinden şırınga ile dolum yapıyorum en son biten kartuşa Pelikan 4001 siyah mürekkep doldurdum. Pelikan 4001 siyah mürekkepten hiç memnun kalmadım, 4001 serisinin diğer renklerini seviyorum fakat siyah ve mavi mürekkepleri akışkan değiller bu da sinir bozucu olabiliyor. Uygun fiyatlı mürekkep tercih edecekseniz Scrikss daha iyi bir seçenek olarak gözüküyor. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Değerlendirme:

Kategori: Günlük kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 3/5
Suya Dayanıklılığı: 4/5
Renk Kalitesi: 4/5
Kuruma Süresi: 4/5
Fiyat/Performans: 5/5