26 Şubat 2017 Pazar

KALEM UCUNDAN HEYKELLER / ÇEKİLİŞ SONUCU

KALEM UCUNDAN HEYKELLER / ÇEKİLİŞ SONUCU

Merhaba bu yazımda internette gördüğüm ilginç bir sanatı sizlerle paylaşmak istedim. Bu sanat, kurşun kalemlerin ucundan çeşitli küçük semboller ya da heykelcikler yapımı. Benim ilk gördüğüm kişi kalp şeklinde olanları satışa bile çıkarmış, fiyatları 40 euro, fikir çok güzel fakat biraz pahalı geldi. Umarım telif haklarını satın almıştır yoksa fikir çalınabilir ve daha uygun fiyatlara sunulabilir. Bu çalışmanın videosunu sizlerle paylaşıyorum. Ayrıca fikir sahibi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Daha sonra bu fikri çok daha ileriye götürenlerin olduğunu fark ettim. Aralarında çok sevdiklerim oldu onlardan bir kaçını daha sizlerle paylaşmak istedim.Gel gelelim asıl konuya Senator 500 Concorde çekilişini kazanan talihli kişi Ferzan Ozyasar olmuştur. Adres bilgilerini 1 hafta içinde kalemeraki@gmail.com adresine yollarlarsa hediyeleri kendilerine iletebilirim. Eğer bu süre içerisinde mail atılmazsa çekiliş tekrarlanacaktır. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.


23 Şubat 2017 Perşembe

JİNHAO 8802 SEASHELL DENİZ KABUKLU DOLMA KALEM

JİNHAO 8802 SEASHELL DENİZ KABUKLU DOLMA KALEM

Jinhao 8802 Dolma Kalem

Merhaba bu yazımda kullanmaktan çok zevk aldığım bir dolma kalemi deniz kabuklu (aslında deniz kabuğu olduğunu düşünmüyorum ama çok güzel bir materyal) gövdeye sahip Jinhao 8802 dolma kalemi tanıtmaya çalışacağım.

Jinhao dolma kalemleri çok seviyorum en belirgin özelliği uçlarının kalitesi ve tabiki de fiyat/performans olarak son derece iyi olmaları. Bu kalem diğer Jinhao dolma kalemlerden biraz daha pahalı 8-13$ civarında temin edilebiliyor. Bende yaklaşık 9$’a Aliexpress’ten aldım. Bu kez kargo süresi biraz uzun sürdü 27 gün yanılmıyorsam. Kesinlikle beklediğime değdi bir süre kullandıktan sonra 2 tane daha sipariş verdim onların gelmesini bekliyorum.

Jinhao 8802 Dolma Kalem Ucu

Aslında zaman zaman gövdesindeki değişen parlaklıklara gözüm takılıyor ve dalıyorum, bu yüzden bazen iş yapmanıza engel olabiliyor. Deniz kabuğu denilmesinin de tesadüf olduğunu düşünmüyorum doğadaki tüm renkleri, okyanusu, okyanustaki o rengarenk balıkları göz önünüze getirebiliyor kalem. Bu kaleme çok anlam atfettim sanırım J kalemin diğer özelliklerine gelecek olursak çoğu Jinhao gibi bu da gövdesinde kullanılan materyalden dolayı oldukça ağır. Uzun süreli yazmalarda sıkıntı çıkarabilir. Ayrıca tercih edilen uç boyutu bir nebze daha büyük tercih edilebilirdi. Yazımı akıcı ve atlama olmuyor kalemi Akkerman mor mürekkeple birlikte kullandım, mürekkep başlama problemi ile de hiç karşılaşmadım.

Jinhao 8802 dolma kalemin kapağı rahatlıkla arka kısma takılabiliyor. Ağır kalem olduğu için kalemin kapağını takmamanızı öneririm. Ayrıca kalemin klipsi diğer Çin menşeli kalemlere göre kullanışlı çok sıkı değil bu açıdan diğer kalemlerden iyi olduğunu düşünüyorum. Aliexpress'ten yaptığım tüm kalemlerin içinde dönüştürücü oluyor bu nedenle dönüştürücü ihtiyacım olduğu zaman kalem siparişi verirken kendimi buluyorum. Jinhao 8802 deniz kabuklu dolma kalem içinden de gayet güzel bir dönüştürücü çıkıyor.

Jinhao Deniz kabuklu Kalem

Size Aliexpress’te tam bir satıcı bilgisi veremiyorum çünkü sipariş verdikten sonra ürünler tükendi sanırım ama başka satıcılarda oluyor, değerlendirmelere ve oy verenlerin tatmin edici düzeyde olması durumunda 9$ civarında satın alınabilir. Çekiliş sonucu yazısında görüşmek üzere hoşça kalın.

Değerlendirme:                                                  

Kategori: Başlangıç
Kalite: 8/10
Görünüm: 10/10
Yazma :  9/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat Performans: 10/10

10 Şubat 2017 Cuma

SENATOR CONCORDE 500 SET / ANTİKA DOLMA KALEM ÇEKİLİŞİ

SENATOR CONCORDE 500 SET / ANTİKA DOLMA KALEM ÇEKİLİŞİ

Senator 500 Concorde Set


Merhaba son zamanlarda bir çekiliş yapmayı düşünüyordum fakat nasıl yapmam gerektiğine bir türlü karar verememiştim. Son olarak kolay bulunmayan ve çoğumuza büyüklerimizden kalan bir kalem hediye etmenin doğru olacağını düşündüm. Umarım doğru bir karar olmuştur, severek kullandığım bir dolma kalem ve ince yazmayı sevenler için ideal bir dolma kalem. Senatör 500 ismini bende ayrıca bulunan diğer kutusuna bakarak söylüyorum. Genelde bu kalemin ismi pek bilinmiyor maalesef. Daha önce Vintage Luxury olarak yazmak zorunda kalmıştım, ismi öyle kaldı.

Aslında bu kalemin ismine dair başka bir teorim daha var. Bunu aslında arkadaşım Çağrı ortaya attı ve mantıklı geldi. Kalemin bazı uçlarında Senatör yazıyor diye söylemiştim fakat ucunda dikkatli bakıldığında senatör değil senato f yazdığı fark ediliyor. Pelikan markası ile Senatör markası eskiden kıyasıya rekabet içindeydiler ve Pelikan markasının eski bir modelini bende bu blogta incelemiştim, hatta şimdilerde bile değişik tarzda satılıyor. Pelikan Pelikano gibi Senatör markası da Senatör Senato modeli oluşturmuş olabilir.

Soldaki Modelde Senato F yazısı okunabiliyor

Neyse gel gelelim çekiliş şartlarına aslında rastgele beğendiğiniz yazılarımın daha çok kişiye ulaşması için sosyal mecralardan( Facebook, İnstagram, Twitter vb. ) paylaşılmasını isterim fakat bunun takibi zor bir de zorlama olsun istemiyorum, dilerseniz yapabilirsiniz. Çekiliş için yorumlara daha önceden yazdığım yazılardan hangisini beğendiyseniz yazmanız yeterli. 25 Şubat tarihine kadar yorum bırakabilirsiniz. Şimdiden herkese bol şanslar.

Eş zamanlı olarak Kalem Treni'de çekiliş yapıyor, şansınızı arttırmak için o çekilişe de şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Kalem Treni Çekiliş

6 Şubat 2017 Pazartesi

WATERMAN VINTAGE DOLMA KALEM

WATERMAN VINTAGE  DOLMA KALEM

Waterman Vintage Dolma Kalem


Merhaba bu yazımda Waterman markasının eski bir model dolma kalemini tanıtmaya çalışacağım. Günlük kullanım olarak en çok tercih ettiğim dolma kalemlerinden biri. Nedeni ise plastik gövdesinden dolayı son derece hafif olması ve yere düştüğünde bu nedenle zarar görmeyiş olmayışı. Maalesef geçenlerde Pilot Metropolitan dolma kalemim ucu üstüne düştü ve zarar gördü, sakınan göze çöp batar dedikleri doğru oluyor. Neyse ki ucu sonradan düzeltebildim. Neyse Waterman Vintage dolma kalemimize dönersek kalemin aslında en güzel özelliği yarı esnek uca sahip olması bu sayede elinizin uyguladığı basınç ve açıya göre yazıya kendinize has imzanızı atabiliyorsunuz. Çok bastırmadığınız zaman ince bir yazım (f kalınlığında) sağlanıyor hafif bastırdığınızda orta kalınlıkta bir yazım elde ediyorsunuz. Ben biraz yazarken bastırdığım için kalemin uç boyutunu m uç olarak nitelendiriyorum.

Waterman 4 farklı renkte

Waterman vintage dolma kalemlerin gövdesi tek renk plastik ve kapağın kapandığı yerde herhangi bir halka yok. Bu yüzden bütün, sade bir görüntüsü var. Kalemin kapağı çok iyi oturuyor mürekkep kuruması olayına çok rastlamadım, zaten mürekkepli ise çok fazla kullanıyorum. Kalemin klipsi metal ve ince ayrıca sert yapmışlar. Arasından sadece 1-2 defter yaprağı geçebilecek şekilde tutturulmuş. Kalem kartuş ile kullanılıyor. Avrupa tipi dönüştürücü tam oturmuyor fakat kartuşları çok iyi oturuyor.

Waterman eski amblemi

Kalemi köklü kırtasiyecilerde bulabilirsiniz, Waterman Vintage dolma kalemleri farklı 3 yerden temin ettim. Her defasında farklı rengi beni cezbetti ve dayanamadan aldım. Fiyat olarak 70 ile 100 TL arasında değişiyor. Son 100 TL sırf renginden dolayı fark etti. Görürseniz almanızı tavsiye ederim. Seride kırmızı, lacivert, sarı, mor ve açık mavi renkler var, farklı renkte bulursanız bana da haber verin.

Waterman uç

Waterman Vintage dolma kalemden elimde 5 tane var. Evde bir çok dolma kalem birden fazla ve ben sadece 1 tanesini kullanıyorum. Bu alışkanlığımdan kurtulmalıyım. Bu yüzden bir sonraki yazımda fazladan olan Senatör 500 Concorde Seti çekilişle vermeyi düşünüyorum. Çekiliş yazısında görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Değerlendirme:


Kategori: Başlangıç
Kalite: 7/10
Görünüm: 8/10
Yazma :  9/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat Performans: 8/10

1 Şubat 2017 Çarşamba

GÜZEL YAZI DERSLERİ 3 / GOTHIC HARFLER

GÜZEL YAZI DERSLERİ 3 / GOTHIC HARFLER

Gothic Harfler Uygulanışı

Merhaba bu yazımda değişik yazı karakterlerini paylaşamaya devam ediyorum. Bu yazımda özellikle büyük harflerini sevdiğim bir yazı karakteri Gothic (Gotik) harfleri paylaşacağım. Gothic harfleri çalışırken iki kaleme ihtiyaç duyabilirsiniz çünkü çok ince yazım kısımları mevcut. Ben ise Luoshi kavisli uçlu kalemi kullanarak tek kalemle yazabildim, çok ince kısımları kavisli ucun tersiyle yazabiliyorsunuz. Mürekkep olarak Pelikan 4001 Brillant Green (parlak yeşil) mürekkebi kullandım.


Farklı Filtre İle Görünüm

KÜÇÜK HARFLER
BÜYÜK HARFLER
Yazarken çok eğlendiğim bir yazı fontu oldu, dilerim sizinde öyle olur. Bu sefer yazı sonunda sizlerle bir video paylaşmak istedim, gothic yazının çok güzel uygulanmasını gösteriyor ince kısımlar için farklı bir divit ucu kullanmış, sizde öyle yapabilirsiniz. Bir sonraki güzel yazı dersinde Bastard Secratary yazı fontunu paylaşacağım. İyi seyirler. Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.