25 Temmuz 2015 Cumartesi

TWSBI VAC 700 DOLMA KALEM FOUNTAIN PEN

TWSBI  VAC 700 DOLMA KALEM FOUNTAIN PEN Merhabalar,
Çok sevdiğim bir arkadaşım tarafından Amerika’dan getirilen bu kalemim aynı zamanda kullanmayı en çok sevdiğim kalemim. Maalesef ülkemize shipping yok ve sirkeci ya da internette Amerika fiyatının 2 katına satılmaktadır. Kullandığınızda bu fiyata bile alınabilecek kullanışlı bir kalem olacağını görüyorsunuz.

Bu kalemde değişik bir mürekkep çekme sistemi mevcut buna ters pompa sistemi diyorlar. Kalemin mürekkep haznesi çok büyük ve uzun süre kullanımlar için ideal. Benim elime ulaşana dek farkedemediğim bir probleme de neden oluyor kalemde bulunan pompa sistemi. Kalemin ucu normal dolmakalem uçlarına nazaran daha büyük. Probleme gelecek olursak bu uç;  şişeden ve içindeki mürekkebin üst kısmından daha alt seviyede olması gerekiyor ve bir çok mürekkep şişesi buna uygun değil, şişelerin ince ve uzun olması gerekmekte bu nedenle mürekkebi şırınga ile ya da başka yöntemlerle ince ve uzun bir şişeye alıp daha sonra mürekkep çekmeniz gerekecektir. Zaten Twisbi’nin ayrıca satılan mürekkep haznelerinden bu durumu anlayabilirsiniz.

Twisbi Vac 700 Dolmakalem Ucu

Kalemin ilk olarak göze çarpan özelliği gösterişli bir görünüme sahip olması. Dolmakalemden anlamayan insanların bile ilgisini çekecek güzellikte duruyor. Bu kalemin çok seveni olduğu kadar bir o kadar da nefret edeni var. Kalem diğer dolmakalemlere göre daha fazla uğraş gerektiyor. Kalemle birlikte kalemin içini açabileceğiniz set ve yağlama yapabilmeniz için silikon gres çıkıyor. Öncelikle bunlara ihtiyacımın olmayağını düşündüm o yüzden çok ilgilenmedim fakat kalemi kullandıkça problemler baş göstermeye başlıyor. Alet setinin boşa koyulmadığını anlıyoruz. Bu problem, bir süre sonra mürekkebin düzgün bir biçimde uç kısmına tam iletilmemesi. Kısa çözüm için kalemin arka kısmında vidayı çevirerek hafif geri çekip sonra itiyorsunuz. Fakat bir süre sonra bu işlem tekrar edince insan sinir oluyor bu durumda kalemi parçalarına ayırıp yağlamak ve bakımını yapmak gerekiyor.Twisbi Vac 700’de karar vereceğiniz en önemli husus kullanacağınız mürekkebi iyi seçmeniz, ıslak bir mürekkep seçmenizi öneririm yoksa çok fazla akış problemi yaşarsınız. Gerçi ıslak mürekkep kullansanız bile bir süre sonra bakımlarını yapmazsanız mürekkep akış problemi yaşıyorsunuz.
Renk seçeneği olarak sapphire mavisi, kehribar , dumanlı gri renkleri ve son olarak şeffaf görünüme sahip gövde seçeneklerine sahip.Son olarak bakımının nasıl yapılacağı ile ilgili video koyuyorum. Umarım çok sorun yaşayıp bıkacağınız bir deneyim olmaz.


İyi Özellikler

-          Temizlemesi rahat
-          Görünüm şık ve gösterişli
-          Mürekkep haznesi büyük
-          Büyük ellere sahip kişiler için uygun
-          Pürüzsüz yazıma sahip

Kötü Özellikler

-          Kuru bir yazıma sahip, genelde ıslak mürekkepler tercih edilmeli
-          Türkiye’deki fiyatı çok uygun değil
-          İlerleyen zamanlarda mürekkep akış sorunu yaşanıyor
-          Tek seferde mürekkep haznesini tamamen doldurmak mümkün değil

Değerlendirme:

Kalite: 9/10
Görünüm: 9/10
Yazma: 7/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat/performans: 7/10

3 yorum: